Nominacja profesorska dla dr. hab. inż. Adama Niewiadomskiego

14-10-2020

Prezydent RP postanowieniem z 21 września nadał dr. hab. inż. Adamowi Niewiadomskiemu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Ten najwyższy naukowy tytuł uzyskał, mając 46 lat.

Profesor Adam Niewiadomski

W 1998 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki, Matematyki Stosowanej PŁ i podjął pracę jako asystent w Instytucie Informatyki.

Prof. Adam Niewiadomski Prof. Adam Niewiadomski

foto: arch.prywatne

Stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, odpowiednio w 2001 i 2009 roku, oba w dyscyplinie informatyka. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, studia te jednak przerwał, aby poświęcić się pracy naukowej.

Jego zainteresowania naukowe obejmują metody inteligencji obliczeniowej, reprezentowanie informacji niepewnej oraz systemy ekspertowe i rozmyte. Jest autorem lub współautorem 3 monografii oraz 15 prac z listy JCR, a także ok.100 artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach oraz wystąpień konferencyjnych, w tym 50 z udziałem studentów, których systematycznie wdraża do prowadzenia badań. Wypromował pięciu doktorów w dyscyplinie informatyka.

Jest redaktorem naczelnym międzynarodowego czasopisma Journal of Applied Computer Science oraz autorem licznych recenzji i ekspertyz w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Za swoją działalność otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi oraz wiele nagród JM Rektora PŁ.

Po pracy najchętniej czas spędza w górach jako wspinacz i narciarz. Jego pasją są motocyklowe  rajdy enduro, mechanika i turystyka off-road. Trenuje triathlon i kalistenikę, czasem grywa na gitarze lub w brydża. Fascynuje go także muzyka: klasyczny rock i poezja śpiewana.