Nauka, zabawa i niezwykłe spotkania

22-02-2018

Znakomicie rozwija się Francuska Akademia Młodego Inżyniera (FAMI) utworzona jesienią 2017 roku w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej IFE przy współpracy z Ambasadą Francji w Polsce oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Agence Universitaire de la Francophonie.

Pierwszy krok za nami

W styczniu tego roku 28 uczniów z 11 szkół województwa łódzkiego zakończyło I semestr zajęć. Obejmował on naukę języka pod okiem doświadczonego native speakera oraz warsztaty tematyczne, prowadzone przy udziale francuskich przedsiębiorstw, takich jak Veolia, Faurecia czy Airbus Helicopters. Dały one uczniom możliwość zapoznania się z meandrami kultury i gospodarki Francji, między innymi francuską techniką, sztuką, motoryzacją czy designem. Podczas siedmiu spotkań uczniowie stworzyli własne wydruki 3D, poznali działanie silników solarnych, zaprojektowali futurystyczne pojazdy, a także wcielili się w role technologów i menedżerów produkcji.

Drugi semestr zajęć

Na II semestr Akademii, który rozpoczął się w lutym, przewidziano nowe, ciekawe wyzwania, w tym projekt tworzony w międzynarodowym zespole. Zadaniem uczestników będzie zdiagnozowanie problemu społecznego, dotyczącego Łodzi, regionu lub całego kraju, a następnie rozwiązanie go przy pomocy metody Design Thinking, stosowanej w procesie kształcenia studentów PŁ. Każdą grupą opiekować się będzie mentor – nauczyciel akademicki. Całoroczną pracę uczestników Akademii zwieńczy prezentacja wyników projektu w obecności przedstawicieli Urzędu Miasta Łodzi, Ambasady Francji w Polsce, stowarzyszenia AUF oraz reprezentantów francuskich firm. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone.

Co dalej?

Nowatorska koncepcja Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W roku 2018 odbędzie się rekrutacja do II edycji FAMI. Udział w przedsięwzięciu stanowić może dla jej młodych absolwentów doskonały punkt wyjścia do podjęcia studiów w Politechnice Łódzkiej na kierunku Gestion et Technologie. Te unikatowe w kraju studia inżynierskie, prowadzone całkowicie w języku francuskim, mają interdyscyplinarny charakter i dają absolwentom znakomite przygotowanie do pracy na światowych rynkach.