Nauka i biznes dla rekultywacji Zbiornika Sulejowskiego

24-08-2020

Dla rozwoju innowacyjności firm w danym obszarze kluczowa jest współpraca z jednostkami naukowymi oraz pozyskanie finansowania na prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Cieszy więc pozyskanie 25 milionów na projekt PRO-MIS Program Rekultywacji Obszarowej - Monitoring i Strategia – modelowe rozwiązanie dla zbiorników wodnych na podstawie przeprowadzonych prac B+R dotyczących Zbiornika Sulejowskiego.

Dofinansowanie zaplanowanego na 3 lata projektu zostało uzyskane w programie Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje ogłoszonym przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Liderem, zgodnie z ideą tego programu, jest konsorcjum przedsiębiorstw: AQUA INSTITUTE Sp. z o.o. oraz WINKLER Innovation Group Sp. z o. o. Sp. K. Prace badawczo-rozwojowe prowadzić będą naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej we współpracy z pracownikami Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak mówi kierująca badaniami dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska

– Zaplanowaliśmy w projekcie kilka etapów. Chcemy na podstawie przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych stworzyć modelowe rozwiązanie dla poprawy ekosystemu sztucznych zbiorników wodnych. Rozpoczniemy od prac przygotowawczych służących stworzeniu Systemu Informacji Przestrzennej Obszaru Badań i zbudowaniu geoportalu PPGIS (Public Participation Geographic Information System) wspierającego uczestnictwo społeczności w planowaniu przestrzennym oraz aplikacji Alert. Prowadzone badania monitoringowe Zalewu Sulejowskiego i jego cieków zasilających pozwolą nam opracować działania naprawcze dla tego obszaru. Głównym ich celem jest oczywiście powstrzymania i zmniejszenia stopnia eutrofizacji płytkich, sztucznych zbiorników wodnych. Rolą firm w projekcie będzie stworzenie modelowanego rozwiązania dla zbiorników wodnych, w tym budowa pilotażowego obszaru wokół zalewu. 

Projekt PRO-MIS znalazł się na wysokim 5. miejscu z oceną 83,1 proc., wśród 14 pozytywnie ocenionych wniosków.