Nasz dąb kandydatem na Europejskie Drzewo Roku

01-02-2023

Drzewem królującym w parku im. ks. biskupa Michała Klepacza leżącym w kampusie PŁ jest 180-letni Dąb Fabrykant zwycięzca polskiej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Teraz, przez cały luty, łódzki dąb będzie rywalizował z 15 drzewami z Europy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023.

 

 

Głosowanie w konkursie rozpoczęło się 1 lutego. W tym samym dniu odwiedził Łódź miłośnik drzew Rob McBride, ambasador Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Przywitał się z Fabrykantem, zmierzył obwód jego pnia, a także złożył mu życzenia. Wydarzenie to obserwowało liczne grono dziennikarzy.

W czasie konferencji prasowej. Wypowiada się rektor prof. Krzysztof Jóżwik, obok prezes Klubu Gaja Jacek Bożek W czasie konferencji prasowej. Wypowiada się rektor prof. Krzysztof Jóżwik, obok prezes Klubu Gaja Jacek Bożek

foto: Jacek Szabela

Otwierając briefing prasowy, prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, do której należy park im. ks. bp. Michała Klepacza zaznaczył – Mamy piękny kampus, a jego szczególną ozdobą jest wiekowy dąb. Wiemy, jak ważny jest to pomniki przyrody, dlatego dbamy o jego zdrowie, prowadząc specjalistyczne badania. O swą urodę Fabrykant zadbał sam, wyrastając przez lata na drzewo o pięknych i oryginalnych kształtach. Życzę mu sukcesu w walce o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Pamiątkowa fotografia pod Fabrykantem, kandydatem do Europejskiego Drzewa Roku 2023 Pamiątkowa fotografia pod Fabrykantem, kandydatem do Europejskiego Drzewa Roku 2023

foto: Jacek Szabela

Rob McBride poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i miłośnikiem starych, historycznych drzew. W mediach społecznościowych relacjonuje spotkania z niezwykłymi drzewami. Na spotkaniu w Parku Klepacza zaapelował – People from Poland, vote for Fabrykant oak, today! Dodał, że po raz pierwszy wśród kandydatów w konkursie jest drzewo z Ukrainy. Rośnie w pobliżu granicy z Rosją. Mówiąc, o swojej miłości do drzew podkreślał jak ważne jest nie tylko sadzenie nowych, ale troska o te stare.

Rob McBride, ambasador Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Przywitał się z Fabrykantem, zmierzył obwód jego pnia, a także złożył mu życzenia Rob McBride, ambasador Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Przywitał się z Fabrykantem, zmierzył obwód jego pnia, a także złożył mu życzenia

foto: Jacek Szabela

Dąb Fabrykant jest wizytówką Łodzi. W obwodzie jego pień ma 4,7 metra, a charakterystyczny konar o esowatym kształcie i długości ponad 20 metrów robi niesamowite wrażenie na przechodniach. Urodą Fabrykanta zachwycił się sosnowiczanin Przemysław Bartos i to on zgłosił dąb do konkursu na Drzewo Roku. Dla Adama Pustelnika, wiceprezydenta Łodzi udział tego oryginalnego drzewa w europejskim plebiscycie jest istotnym elementem promocji miasta i przyrody naszego kraju.

Jak zaznaczył Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, ważne jest budowanie wspólnoty wokół drzew i zwracanie szczególnej uwagi na stare drzewa, które powinniśmy cenić i chronić. - Przyroda nam mówi - obroń mnie, bo robisz to dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Konkurs Europejskie Drzewo Roku jest elementem tej obrony.

Głosowanie odbywa się przez stronę https://www.treeoftheyear.org/