Największy w PŁ projekt Erasmus+ z krajami spoza UE

24-09-2020

Centrum Współpracy Międzynarodowej uzyskało wsparcie finansowe dla największego, jak do tej pory, realizowanego w PŁ projektu mobilności Erasmus+ z krajami partnerskimi, czyli pozaunijnymi. Projekt rozpoczął się we wrześniu i potrwa do lipca 2023 roku.

Uczelnia otrzymała niemal 200 tysięcy euro. Te fundusze umożliwią koordynację co najmniej 65 mobilności dwustronnych z uczelniami w 20 krajach z całego świata.

W tym roku wymiana dotyczy 62 uczelni reprezentujących takie kraje, jak Izrael, Gruzja, Ukraina, Białoruś, Federacja Rosyjska, Kazachstan, Albania, Indie, Bangladesz, Nepal, Chiny, Malezja, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Brazylia, Honduras, Salwador, Meksyk oraz Stany Zjednoczone. Studenci i doktoranci mogą spędzić jeden semestr w wybranej uczelni partnerskiej, studiując lub podejmując praktyki, a pracownicy akademiccy i administracyjni uczestniczyć w tygodniowych, intensywnych pod względem merytorycznym wyjazdach.

Uczestnicy Tygodnia Międzynarodowego w Politechnice w Tomsku, grudzień 2019 Uczestnicy Tygodnia Międzynarodowego w Politechnice w Tomsku, grudzień 2019

foto: Alina Wujcik

Projekty w toku

W dalszym ciągu realizowane są dwa inne projekty wymiany Erasmus+ z krajami partnerskimi. Co prawda pandemia spowodowała czasowe wstrzymanie mobilności w ramach tych projektów, ale zostało już zaplanowane ich wznowienie w najbliższych miesiącach. Możliwe jest także uczestnictwo studentów i pracowników w wymianie prowadzonej zdalnie lub też elastyczną metodą mieszaną, tzw., „blended mobility”. Metoda ta polega na połączeniu bezpośredniego uczęszczania na zajęcia prowadzone na terenie uczelni partnerskiej z uczestnictwem w kursach organizowanych zdalnie. Taką możliwość dopuszcza od bieżącego roku program Erasmus+.

Od roku 2015, czyli od początku programu, z mobilności Erasmus+ z krajami pozaunijnymi skorzystało 53 studentów i 109 pracowników Politechniki Łódzkiej i uczelni partnerskich. Wymiana ta poskutkowała kilkoma doktoratami oraz nawiązaniem szeregu nowych kontaktów i inicjatyw między pracownikami PŁ, a kadrą tych uczelni.

Z możliwości wyjazdów w ramach projektu korzysta także kadra administracyjna. Wśród uczestników mobilności znalazła się m.in. mgr Alina Wujcik, zajmująca się w Centrum Współpracy Międzynarodowej programami wspierającymi rozwój umiejętności dydaktyczne kadry akademickiej. Uczestniczyła ona w Tygodniu Międzynarodowym organizowanym przez Politechnikę w Tomsku w grudniu 2019. „Wartością dodaną” wyjazdu były syberyjskie mrozy. Jednakże wizyta okazała się efektywna przede wszystkim pod względem kontaktów nawiązanych z przedstawicielami uczelni azjatyckich, m.in. Kazachstanu, Chin i Wietnamu. Jak wspomina Alina Wujcik, miejsce spotkania stanowiło symboliczny pomost pomiędzy Europą i Azją.

Liczymy na to, że już wkrótce kolejni pracownicy i studenci PŁ oraz uczelni partnerskich pójdą (a właściwie pojadą) w ślady swoich poprzedników.