Na czele PAN w Łodzi

12-12-2022

Prof. Andrzej Bartoszewicz z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki został wybrany Prezesem Łódzkiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2023-2026.

Prof. Bartoszewicz jest specjalistą w zakresie teorii sterowania, dyrektorem Instytutu Automatyki. Należy do wąskiego grona 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Jest członkiem korespondentem PAN od 2016 r.

W rozmowie z „Życiem Uczelni” profesor Bartoszewicz podkreśla

- Polska Akademia Nauk opiera się na dwóch głównych filarach. Jednym z nich są instytuty naukowe, a drugim Korporacja wybitnych uczonych, którzy przez wybór dyrektorów instytutów i okresowe oceny ich pracy wpływają na badania prowadzone w tych jednostkach. Warto przypomnieć, że pracownicy instytutów PAN nie zajmują się dydaktyką, a cały swój czas poświęcają prowadzeniu badań, co pozwala wielu z nich uzyskiwać bardzo dobre wyniki. Członkowie Korporacji wybierani są nie tylko spośród pracowników PAN, ale są wśród nich także najlepsi profesorowie polskich uczelni.

Prof. Andrzej Bartoszewicz Prof. Andrzej Bartoszewicz

foto: Paweł Adamczyk

Zrzeszeni w PAN uczeni pochodzący z Politechniki Łódzkiej to, poza nowo wybranym prezesem oddziału łódzkiego, znakomici naukowcy z Wydziału Mechanicznego – prof. Jan Awrejcewicz i prof. Tomasz Kapitaniak, którzy są członkami rzeczywistymi.

- Bardzo chciałbym, aby w najbliższych wyborach grono członków Akademii powiększyło się o kolejne osoby z naszej uczelni, choć już teraz mamy w PAN najwięcej naukowców ze wszystkich łódzkich szkół wyższych – mówi prof. Andrzej Bartoszewicz i nadmienia - Trzecim filarem jest Akademia Młodych Uczonych, w której w ubiegłej kadencji byli profesorowie Anna Fabijańska i Przemysław Perlikowski, a obecnie w skład AMU wchodzi dr hab. Marta Gmurek, profesor PŁ.

Zapytany o Łódzki Oddział PAN prof. Bartoszewicz odpowiada

Nasz odział nie jest wprawdzie liczny, ale z pewnością aktywnie pracujemy i jesteśmy dobrze postrzegani na arenie ogólnopolskiej. Świadczy o tym między innymi wybór dotychczasowego prezesa Oddziału – prof. Aleksandra Welfe na wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk i powołanie prof. Tomasza Kapitaniaka na dziekana Wydziału Nauk Technicznych PAN w kadencji 2023-2026.

O planach i zadaniach do realizacji prezes-elekt Łódzkiego Oddziału PAN mówi

- Najważniejszym obecnie zadaniem stojącym przed wszystkimi polskimi badaczami, zarówno tymi, którzy pracują na uczelniach, jak i w jednostkach Polskiej Akademii Nauk, jest przywrócenie nauce właściwej rangi społecznej. Powinniśmy mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji gospodarczych i administracyjnych. Musimy też zadbać o lepsze postrzeganie naszej pracy, bo bez większego zaufania do wyników rzetelnych badań naukowych szanse na rozwój cywilizacyjny są bardzo nikłe. Doceniając duże osiągnięcia władz Politechniki w tym zakresie, Łódzki Oddział PAN będzie kontynuował dotychczasową współpracę z uczelnią i chętnie podejmie nowe wspólne inicjatywy.

Na zakończenie profesor A. Bartoszewicz dodaje

- Z pewnością Polska Akademia Nauk cieszy się zasłużonym prestiżem, który konsekwentną pracą oraz dobrą komunikacją z otoczeniem będziemy podtrzymywać i umacniać.