Mobile Alert wspiera wiosenne porządki

19-03-2021

Politechnika Łódzka wita kalendarzowy początek wiosny porządkami na kampusie uczelni. Po okresie jesienno-zimowym nadszedł czas na odnowę i zmiany. Jak na uczelnię techniczną przystało akcja prowadzona jest ze wsparciem aplikacji mobilnej.

Udział w nowej inicjatywie prowadzonej pod hasłem „Wiosenne porządki na kampusach PŁ z Mobile Alert” jest otwarty dla uczelnianej społeczności i łodzian, którzy odwiedzają kampus, spacerując po parku Klepacza. Przy pomocy bezpłatnej mobilnej aplikacji „Mobile Alert” zainstalowanej na smartfonie każdy może szybko, łatwo i anonimowo zgłosić służbom kanclerskim zauważone problemy, np. uszkodzoną ławkę, zniszczoną zieleń, awarię oświetlenia, nieuprzątnięte śmieci. Służy ona informowaniu o uszkodzeniach infrastruktury uczelni, a także o nieprawidłowym parkowaniu czy przeszkodach dla osób niepełnosprawnych. Aplikacja nie jest natomiast przeznaczona do zgłaszania uszkodzeń, do których doszło wewnątrz budynków, ani sytuacji nagłych, takich jak np. pożar. Okresowe raporty umieszczane na platformie Wikamp, umożliwią sprawdzenie statusu realizacji zgłoszenia.

- Aplikacja umożliwia przesyłanie informacji o zdarzeniach na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej, co oznacza, że obejmuje ona swoim zasięgiem powierzchnię ponad 30 hektarów. Na takim terenie trudno jest telefonicznie czy korzystając z poczty elektronicznej precyzyjnie określić miejsce wymagające interwencji naszych służb. Technologia geolokalizacyjna dostarczona przez aplikację umożliwia przesłanie, wraz ze zdjęciem incydentu, informacji o położeniu na mapie wyświetlanej u dyspozytora systemu. W ten sposób uczelniane służby porządkowe mogą szybciej reagować  – mówi prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju uczelni.

Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze i może być zainstalowana na urządzeniach z systemem iOS i Android. Można ją pobrać na stronie: Mobile Alert do pobrania i ‎Aplikacja Mobile Alert w App Store.

Rozwiązanie wspierające ideę Smart kampusu zostało uruchomione wspólnie z łódzkim oddziałem amerykańskiej firmy Hexagon. Jest to jeden z przykładów współpracy Politechniki Łódzkiej z firmami technologicznymi, prowadzonej w ramach Klastra ICT Polska Centralna założonego i koordynowanego przez PŁ.