Miasto wspiera projekty z PŁ

23-02-2021

W konkursie „Łódź Naukowa, Łódź akademicka 2021” w gronie laureatów znalazły się cztery projekty prowadzone w Politechnice Łódzkiej. Urząd Miasta Łodzi przyznał dotacje o łącznej wartości 250 tys. zł dla 15 projektów wybranych spośród 52 zgłoszeń.

Pozytywną ocenę uzyskały wnioski zgłoszone przez Fundację Politechniki Łódzkiej.

Na pierwszym miejscu listy rankingowej znalazł się projekt Łódzcy studenci uczestnikami Mistrzostw Świata Samochodów Solarnych w Australii. Sukces ma jednak trochę słodko-gorzki smak. Niestety, informacja o wynikach konkursu zbiegła się z decyzją organizatorów o odwołaniu Bridgestone World Solar Challenge.

Anna Baszczyńska szefująca zespolowi GUST, w tle pozostała część grupy Anna Baszczyńska szefująca zespolowi GUST, w tle pozostała część grupy

foto: źródło:UMŁ

Drugi ze zgłoszonych projektów Łódzkie Dni Informatyki 2021 może liczyć na 20 tysięcy zł dofinansowania. ŁDI będą miały piątą edycję i nic nie straciły na atrakcyjności, wręcz przeciwnie. Dziś trudno znaleźć kogoś, kto nie ma do czynienia z produktami branży IT. To właśnie dlatego wykłady i warsztaty podczas ŁDI cieszą się ogromną popularnością, tym bardziej, że o nowościach i potrzebach branży młodzież dowiaduje się od kolegów niewiele od niej starszych, ale już doświadczonych w realizacji projektów, którzy są już specjalistami w przedsiębiorstwach związanych z szeroko pojętą informatyką. Łódzkie Dni Informatyki są inicjatywą Fundacji PŁ, Politechniki Łódzkiej oraz Klastra ICT Polska Centralna, a współorganizatorem jest Uniwersytet Łódzki.

Kolejnym nagrodzonym w konkursie projektem studentów z Politechniki Łódzkiej jest Generative Urban Small Turbine, któremu przyznano 18 tysięcy zł dofinansowania. Zespół GUST działający przy Instytucie Maszyn Przepływowych w SKN Energetyków ma już na koncie wiele sukcesów. Grant umożliwi zespołowi wyjazd na konkurs International Small Wind Turbine Contest 2021 r. Studenci mają nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli, aby konkurs odbył się w zaplanowanym pod koniec czerwca terminie. W holenderskim Delft chcą zaprezentować swoją zmodernizowaną przydomową turbinę wiatrową i przetestować jej osiągi w tunelu aerodynamicznym, rywalizując z zespołami z całego świata.

Laureatem jest też Stowarzyszenie Studentów BEST PŁ, które na Konkurs Inżynierski EBEC Łódź 2021 otrzyma dofinansowanie w wysokości 12 tysięcy zł. EBEC to konkurs organizowany w 30 europejskich krajach. Składa się on z czterech etapów. Test Eliminacyjny wyłania drużyny do finału lokalnego, w którym rywalizują one w kategorii Case Study lub Team Design. Konkurs Inżynierski EBEC na PŁ odbędzie się w tym roku się online. Zwycięskie drużyny przejdą do etapu ogólnopolskiego organizowanego we Wrocławiu. Jego laureaci wezmą udział w finale europejskim zaplanowanym w Madrycie.

W konkursie ogłoszonym przez Operatora, którym jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS dofinansowanie z budżetu miasta otrzymały kampanie promujące łódzkie uczelnie, wydarzenia naukowe, udział studentów w międzynarodowych konkursach.