Małe granty na duże badania

14-05-2021

Konkurs Small Grant Scheme wspiera kobiety, które prowadzą prace naukowe, w szczególności w stosowanych naukach technicznych. Z dwudziestu wniosków rekomendowanych do dofinansowania dwa są koordynowane przez młode badaczki z Politechniki Łódzkiej.

Są to dr inż. Lucyna Bilińska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska i dr inż. Ewelina Pabjańczyk-Wlazło z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Granty o wysokości ponad 800 tysięcy złotych są finansowane z Funduszy Norweskich i EOG przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dr inż. Lucyna Bilińska z otrzymała dofinansowanie na realizację autorskiego projektu badawczego pt. Nowoczesna technika oczyszczalnia i recyklingu ścieków włókienniczych realizowana z wykorzystaniem katalizatorów plazmowych. Badania prowadzi w Katedrze Inżynierii Molekularnej, wykorzystując jednocześnie swoją wiedzę w praktyce. Jest kierownikiem Działu B+R w farbiarni tekstyliów – Zakład Włókienniczy Biliński sp. j. w Konstantynowie Łódzkim.

Dr inż. Ewelina Pabjańczyk-Wlazło jest adiunktem w Instytucie Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych. Kierowany przez nią projekt nosi tytuł engiSCAF - kompozytowe rusztowania biopolimerowe o porowatej strukturze i ukierunkowanej aktywności biologicznej.

Autorki docenionych w konkursie Small Grant Scheme projektów piszą o szczegółach w artykule "Plazma w walce z włókienniczymi ściekami" oraz "Rusztowanie do hodowli komórkowej".