Mała turbina - duży sukces studentów PŁ

14-06-2022

Studenci Politechniki Łódzkiej projektujący przydomowe turbiny wiatrowe stanęli na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest w Holandii. W tej prestiżowej imprezie organizowanej przez Delft University of Technology drużyna GUST zajęła drugie miejsce, wyprzedzając inżynierów z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii. Konkurs wygrali Kanadyjczycy z Uniwersytetu w Toronto. Prototyp turbiny, stworzonej przez studentów z Łodzi wyprodukował ponad 1 KWh energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to nie tylko najlepszy wynik wśród wszystkich drużyn biorących udział w konkursie, ale również rekord zespołu w jego siedmioletniej działalności. 

The GUST team from TUL Lodz took second place in the contest organized by the Delft University of Technology in Holland, which took place on 2 June.

More on News of the TUL

 

 

Studenci z zespołu GUST to fani energetyki odnawialnej, których ambicją jest doskonalenie kolejnych rozwiązań małych turbin powstających w ramach projektu. Na tegorocznym konkursie drużyna zaprezentowała przydomową czterołopatową turbinę wiatrową o poziomej osi obrotu, w dwóch wersjach różniących się geometrią łopat. Jak informują studenci najnowsze rozwiązanie - turbina z łopatami o skośnym zakończeniu - okazało się najbardziej efektywne.  

Konkursowi towarzyszyła konferencja TORQUE (The Science of Making Torque from Wind), największa i najbardziej renomowana naukowa konferencja energetyki wiatrowej w Europie przyciągająca światowych ekspertów z przemysłu i instytucji naukowych. Studenci z zespołu GUST przedstawili wyniki swojej pracy, a ich stoisko w części wystawienniczej wydarzenia cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. 

GUST (Generative Urban Small Turbine) to interdyscyplinarny projekt realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, skupiający także studentów z innych wydziałów, m.in. z FTIMS, EEIA oraz OiZ.