Laboratorium Smart Home Grenton

15-06-2018

Inteligentne domy to już nie marzenie o super przyszłości, lecz rzeczywistość, która nas otacza. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku oraz potrzebom młodych ludzi, otwarto w Katedrze Aparatów Elektrycznych PŁ nowe laboratorium systemu Smart Home Grenton.

 

 

Jeszcze kilka lat temu można było powiedzieć, że nazwa „inteligentny” to jedynie hasło marketingowe. Dziś zaawansowane systemy zarządzania obiektem mogą mieć zaimplementowane algorytmy wykorzystujące sieci neuronowe oraz logikę rozmytą. Oznacza to, że wdrażane są na rynek systemy, które mają zdolność uczenia się.

Laboratorium Smart Home Grenton jest wynikiem współpracy Katedry z krakowską firmą Grenton, jednym z wiodących projektantów oraz producentów innowacyjnych systemów automatyki budynkowej. Laboratorium wyposażono w 8 stanowisk dydaktycznych, przy których studenci będą mogli uczyć się koncepcji, projektowania oraz programowania systemów zarządzania budynkiem. Sala laboratoryjna została wyposażona w sterowniki firmy Grenton, co pozwala na wizualizację skutków działania systemu na rzeczywistym obiekcie.

Laboratorium zostało uroczyście otworzone 12 czerwca przez dziekana Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki dr hab. inż. Sławomira Hausmana, kierownika Katedry Aparatów Elektrycznych, prof. Piotr Borkowskiego oraz prezesa Zarządu firmy Grenton Jacka Gzyla.

Laboratorium zostanie włączone w program zajęć na pierwszym w Polsce unikatowym kierunku Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami. Ten nowoczesny kierunek prowadzony od 2015 r. wpisuje się doskonale w realizację Krajowej Inteligentnej Specjalizacji podjętej przez Ministerstwo Gospodarki. Realizowany jest we współpracy Wydziałów: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Pozwala to na uzyskanie interdyscyplinarnych kompetencji wymaganych dla skutecznego wykonywania zadań z zakresu projektowania, programowania oraz integracji systemów zarządzania w inteligentnych i energooszczędnych budynkach.

Zasadniczym celem kierunku jest wypromowanie absolwentów, którzy potrafią sprostać najnowszym wymaganiom z zakresu szeroko rozumianego „inteligentnego” budownictwa.

Utworzone laboratorium pozwoli zdobyć studentom bardzo konkretną, praktyczną wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej. Zarówno dziekan Wydziału EEIA i prezes Zarządu firmy Grenton, zapewnili, że podpisana umowa oraz nowo otwarte laboratorium to początek szerszej współpracy na linii uczelnia – biznes.