Konsultacje językowe

21-04-2020

Pracownicy Politechniki Łódzkiej otrzymali możliwość pomocy dla ich dzieci przygotowujących się do matury. Nasze Centrum Językowego rozpoczęło w kwietniu projekt Matura Challenged. Wspiera on młodych ludzi, którzy pomimo niepewności związanej z datą tegorocznego egzaminu, chcą jak najlepiej przygotować się do matury. W obecnej sytuacji jest to możliwe jedynie online.

 

 

- Nasza kadra, mająca uprawnienia egzaminatorów maturalnych OKE i wieloletnie doświadczenie w nauczaniu, przygotowała serię działań, dzięki którym będziemy wspierać maturzystów aż do zakończenia egzaminów –mówi dr Magdalena Nowacka, prof. PŁ, dyrektor Centrum Językowego.

Na platformie uczelnianej WIKAMP uczniowie znajdą szereg wskazówek, materiałów oraz informacji dotyczących tegorocznego egzaminu maturalnego z języka obcego. Zostały one przygotowane z myślą o realnych potrzebach językowych maturzystów.

Przed uruchomieniem naszego projektu przeprowadziliśmy ankietę, w której pytaliśmy uczniów o to, jakie sprawności chcieliby rozwijać, a także które zadania maturalne chcieliby ćwiczyć – wyjaśnia dr Magdalena Nowacka, prof. PŁ. - Materiały zostały opracowane tak, by można je przeglądać w dowolnym czasie i we własnym tempie. Na razie dotyczą one tylko języka angielskiego, ale planujemy także konsultacje ustne dla maturzystów przygotowujących się do egzaminu z języka niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego. W specjalnej przestrzeni MS Teams, będziemy prowadzić online indywidualne lub grupowe konsultacje językowe w czasie rzeczywistym.

Eksperci Centrum Językowego pomogą zrozumieć zagadnienia gramatyczne, objaśnią słownictwo i struktury językowe wymagane na egzaminie, popracują nad wymową oraz intonacją ucznia.

- Jeśli zajdzie taka potrzeba, sprawdzimy też ich prace pisemne i wskażemy obszary, w których trzeba wzmocnić umiejętności – mówi dyrektor CJ i dodaje- Nie zapomnieliśmy też o odpoczynku i relaksie. W specjalnej sekcji „Kill your time with us” zamieściliśmy zabawne filmy, memy, zagadki, linki do bezpłatnych przedstawień teatralnych czy stacji radiowych.

Inicjatywa została serdecznie przyjęta przez społeczność PŁ. Rodzice maturzystów podkreślali w mailach, że utrzymanie maturalnej formy przez bliżej nieokreślony czas, to trudne zadanie i każda pomoc jest na wagę złota.

- Cieszymy się, że możemy pomóc – mówią pracownicy Centrum Językowego.