Jak tu nie zwariować? (FILM)

25-04-2025

Jak tu nie zwariować, gdy okazuje się, że matematyka jest absolutnie wszędzie i nie da się od niej uwolnić.

 

 

Pokazali to studenci wielu polskich uczelni: Politechniki Łódzkiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a nawet Akademii Muzycznej Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz zagranicznych: Erzurum Technical University oraz Kaunas University of Technology.

Siódma edycja Konferencji Zastosowań Matematyki MathUp przyciągnęła ponad 470 słuchaczy, którzy mieli okazję zapoznać się z 24 referatami o przeróżnych zastosowaniach królowej nauk.

MathUp 2025 to RGB, 2D, 3D, SHA-256, RUL, DNA… Można zwariować? Można się nie interesować, nie przyjmować do wiadomości, że matematyka jest wszędzie, ale lepiej krok po kroku odkrywać konkretne przejawy matematyki w życiu codziennym, jeszcze lepiej robić to wspólnie – razem z tymi, którzy wiedzeni pasją osiągnęli wyższy stopień wtajemniczenia. Jak zatem matematycznie powariować i nie zwariować?

Młody mężczyzna w białej koszuli i szarych spodniach trzyma w reku puchar, stojąc przy pomniku z popiersiem Kościuszki Jakub Ryś z Politechniki Krakowskiej otrzymał Puchar Dziekana WEEIA dr hab. inż. Jacka Kucharskiego, prof. PŁ

foto: arch. prywatne

Matematyka jest wszędzie wokół nas – od kolorów na ekranie (RGB), przez kształty (2D i 3D), po skomplikowane algorytmy (SHA-256) i struktury biologiczne (DNA). Można się poczuć przytłoczonym, ale zamiast ignorować jej obecność, warto odkrywać jej zastosowania krok po kroku. Najlepiej robić to wspólnie z pasjonatami, którzy mogą pomóc nam zrozumieć te zawiłości. W ten sposób możemy cieszyć się pięknem matematyki bez uczucia zagubienia.

Gwiazdą tegorocznej konferencji były liczby – nago i w przebraniu. Liczby, które chronią nasze dane, liczby które kryją sekrety, liczby które tropią jak detektyw.

Były też liczby przybrane w finanse i ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest tu umiejętność prognozowania. Czy wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć? A może szacować liczby, wykorzystując algorytmy? Algorytmy potrafią wiele - pomagają rozpoznawać, szyfrować i… bawić.

Gra w Dobble, gra w dane, opis kolorów, animacje 2D i 3D to też matematyka. Jednak zwycięskim tematem tegorocznej konferencji MathUp były gry sygnałowe w polityce międzynarodowej. Referat przedstawiony przez Jakuba Rysia z Politechniki Krakowskiej został nagrodzony Pucharem Dziekana WEEIA dr hab. inż. Jacka Kucharskiego, prof. PŁ.

No i jak tu nie zwariować? A może właśnie wariować… oglądając nagranie referatu o wykorzystaniu rachunku wariacyjnego? Może słuchając muzyki w referatach o transformacji Fouriera? Na pewno warto – nasze DNA pomieści wiele informacji – nie tylko liczb!

Zachęcamy do oglądania nagrania z konferencji i krótkiego reportażu umieszczonego poniżej.