Inspirujące warsztaty

26-03-2019

Uczniowie z politechnicznego liceum i łódzkiego „elektronika” poprowadzili projekt Programujemy Przyszłość dla kolegów i koleżanek ze szkół podstawowych w naszym regionie.

 

 

Warsztaty dotyczyły platformy programistycznej Arduino oraz elektroniki. W projekcie wzięło udział 105 uczniów ze szkół podstawowych: Salezjańskiej SP im. Księdza Bosko w Łodzi , SP nr 2 w Strykowie, SP im. Henryka Sienkiewicza w Niesułkowie oraz Samorządowej SP im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej.

Dzieci stworzyły swoje pierwsze układy z diodami i czujnikami oraz dowiedziały się, czym jest i jak skorzystać z Arduino. Uczniowie wykonali projekt sygnalizacji świetlnej, stacji pogodowej, budowali układy z bramkami logicznymi, poznali podstawowe elementy elektroniczne (diody, rezystory, kondensatory) oraz zasady ich działania. Stworzyli układ na wzór systemu oświetlenia na klatce schodowej, wykorzystując do tego timer NE555. Warsztaty poprowadzili: Paulina Kaszubska, Agata Granosik, Julia Kulesza i Jakub Brzóskowski z PLO PŁ oraz Bartosz Wachowicz, Paweł Filipczak, Filip Kowalski i Piotr Polnau z ZS10 w Łodzi. Projekt był realizowany przy wsparciu platformy Zwolnieni z Teorii.

Praktyczne zajęcia przekonały uczniów, że informatyka i elektronika to pasjonujący i ciekawy kierunek. Niemal wszyscy uczestnicy projektu Programujemy Przyszłość podkreślali w ankietach, że zdobyli nowe wiadomości oraz umiejętności. Aż dwie trzecie z nich twierdzi, że warsztaty mogą mieć wpływ na dalszą edukację, a nawet na wybór przyszłej ścieżki zawodowej. 65 proc. uczniów chce kontynuować swoją przygodę z elektroniką lub informatyką, a jeszcze więcej z nich pragnie tworzyć własne projekty.

Projektowi patronował rektor prof. Sławomir Wiak.