Inauguracja w IFE z gościem specjalnym

13-10-2020

Uroczyste otwarcie roku akademickiego 2020/2021 swą obecnością zaszczycił Ambasador Francji w Polsce – Frédéric Billet. Wizyta Ambasadora nie była przypadkowa, bowiem poza immatrykulacją nowo przyjętych studentów, w auli IFE otwarta została również kolejna, IV edycja flagowego projektu PŁ - Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera (FAMI).

Przed rozpoczęciem oficjalnej części uroczystości Ambasador Frédéric Billet spotkał się z rektorem PŁ prof. Krzysztofem Jóźwikiem oraz dyrektor CWM PŁ dr inż. Dorotą Piotrowską, prof. PŁ.

Ambasador Frédéric Billet (na środku z lewej) spotkał się z rektorem prof. Krzysztofem Jóźwikiem, dyrektor dr inż. Dorotą Piotrowską, prof. PŁ oraz Konsul Honorową Alicją Bień (po prawej) Ambasador Frédéric Billet (na środku z lewej) spotkał się z rektorem prof. Krzysztofem Jóźwikiem, dyrektor dr inż. Dorotą Piotrowską, prof. PŁ oraz Konsul Honorową Alicją Bień (po prawej)

foto: Jacek Szabela

Rozmawiano o strategii współpracy naukowej i edukacyjnej z uczelniami i przemysłem francuskim oraz o nowej inicjatywie PŁ pod nazwą „FReshmenFR – Future Ingénieur Français”, skierowanej do licealistów uzdolnionych w dziedzinach matematyki, fizyki i języka francuskiego. Ambasador spotkał się również z dyrektorami łódzkich szkół związanych z Francją i prowadzących nauczanie języka francuskiego. W rozmowach uczestniczyła także Konsul Honorowa Francji w Łodzi Alicja Bień.

Oficjalne pożegnanie ustępującego rektora, prof. Sławomira Wiaka Oficjalne pożegnanie ustępującego rektora, prof. Sławomira Wiaka

foto: Jacek Szabela

Pomimo sytuacji pandemicznej, inauguracja zgromadziła władze PŁ oraz wybranych studentów i adeptów FAMI. Rozpoczęcie roku akademickiego w IFE stało się doskonałą okazją do powitania nowych władz PŁ, z rektorem Jóźwikiem na czele, oraz oficjalnego pożegnania ustępującego rektora, prof. Sławomira Wiaka, który nie krył wzruszenia słysząc wiele ciepłych słów od dyrektor Doroty Piotrowskiej.

Moment immmatrykulacji Moment immmatrykulacji

foto: Jacek Szabela

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez Konsul Honorową Francji w Łodzi Alicję Bień stypendiów dla najlepszych studentów.Wykład inauguracyjny wygłosił Ambasador Frédéric Billet. Tematyka przemówienia dotyczyła głównych wyzwań, które stoją przed Francją i Polską, jako długoletnimi sojusznikami w Unii Europejskiej.

Otwarta została IV edycja flagowego projektu PŁ - Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera Otwarta została IV edycja flagowego projektu PŁ - Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera

foto: Jacek Szabela

Zdaniem Ambasadora Francji, obydwa kraje nie tylko muszą zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa na kontynencie, ale również o zrównoważony rozwój w dziedzinie energii i ochrony środowiska. Trzecie z głównych wyzwań wspomnianych przez Jego Ekscelencję to budowanie wspólnej gospodarki opartej na innowacji oraz wiedzy.

Wykład inauguracyjny wygłosił Ambasador Frédéric Billet Wykład inauguracyjny wygłosił Ambasador Frédéric Billet

foto: Jacek Szabe;a

By powyższe wyzwania przerodziły się w strategiczne cele, a następnie w konkretne działania, niezbędne jest inwestowanie w szkolnictwo wyższe. – Tylko przez upowszechnianie wiedzy, wyników badań i innowacji jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania problemów XXI wieku, z którymi żaden europejski kraj nie powinien borykać się w samotności – stwierdził Ambasador Billet.

Uroczystość inauguracji zwieńczyło wręczenie jubileuszowych medali – odlewów budynku willi Reinholda Richtera, dawnego rektoratu PŁ. Z rąk rektora Jóźwika oraz dyrektor Piotrowskiej otrzymali je Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet oraz Konsul Alicja Bień. Medale wykonane z okazji 75 rocznicy powstania naszej uczelni, przyznano za wieloletnie zaangażowanie we współpracę z Politechniką Łódzką oraz wkład w jej rozwój.

Zapis transmisji z inauguracji