Grant na pierwszy zespół

27-07-2017

Młodzi naukowcy otrzymali od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ponad 25 mln zł, przeznaczonych na pierwsze zespoły badawcze. Wśród 13 laureatów programu FIRST TEAM jest dr inż. Tomasz Marszałek z Katedry Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym PŁ.

Laureat konkursu otrzyma prawie 2 mln zł na stworzenie swojego zespołu i realizację projektu Ultra-cienkie tranzystory na bazie samonośnych kompozytów dielektryk/półprzewodnik do zastosowania jako podstawowy element w konstrukcji elastycznych układów elektronicznych. Dr Marszałek poinformował, że zaproponowany projekt jest rozszerzeniem badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Jacka Ulańskiego z Wydziału Chemicznego podczas studiów doktoranckich. Nowo utworzona przez niego grupa będzie kontynuowała badania dotyczące samonośnych, elastycznych tranzystorów i ich zastosowania jako podstawowych elementów w konstrukcji elastycznych układów elektronicznych. - Przewiduję, że w ramach wspomnianego projektu osiągnięte zostaną wyniki, które pozwolą wnieść znaczący wkład do obszarów określonych w spisie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji: „Elektronika oparta na polimerach przewodzących” oraz „Sensory i inteligentne sieci sensorowe” - wyjaśnia laureat konkursu.

Dr inż. Tomasz Marszałek jest absolwentem trzech wydziałów PŁ. Studia inżynierskie ukończył na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, magisterskie na Wydziale Mechanicznym, a następnie studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym.