Fulbright Senior Award dla naukowca z PŁ

24-01-2024

Wciąż młody, ale już z wieloma sukcesami i doświadczeniami w pracy naukowej dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ otrzymał stypendium w programie Fulbright Senior Award 2024-25. Grzegorz prowadzi badania nad systemami zabezpieczającymi sprężarki przed awarią. Sprężarki, to urządzenia dostarczające gaz o wysokim ciśnieniu i są używane codziennie przez każdego z nas (odkurzacz, suszarka do włosów, klimatyzacja, samochód). Sprężarki dużej mocy są wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, transporcie i energetyce. Prof. PŁ Grzegorz Liśkiewicz kieruje Zakładem Turbin i Sprężarek w Instytucie Maszyn Przepływowych.

W konkursie o przyznanie stypendium wzięło udział 101 osób. Z możliwości realizacji samodzielnego projektu badawczego w wybranym ośrodku w USA skorzysta szesnastu naukowców. Poza pracownikiem Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ tylko jeszcze jedna osoba reprezentuje uczelnię techniczną.

Prof. PŁ Grzegorz Liśkiewicz wyjedzie na stypendium do uniwersytetu Texas A&M. Dzięki programowi Fulbrighta spędzi 10 miesięcy w Turbomachinery Laboratory będącym częścią Texas A&M Engineering Experiment Station (TEES). Dlaczego wybrał ten ośrodek?

Jak mówi: TEES prowadzi  światowej klasy badania niezawodności i wydajności maszyn wirnikowych. W historii instytucji zajmowano się każdą skalą takich maszyn - od klasycznych holenderskich wiatraków po turbopompy silnika promu kosmicznego i sprężarki transportującej gaz ziemny. Zdaniem prof. PŁ Grzegorza Liśkiewicza TESS dysponuje imponującą aparaturą do prowadzenia eksperymentów z użyciem sprężarek. - Jedną z cech charakterystycznych tego ośrodka jest przystosowanie aparatury do szybkiego stawiania nowych stoisk badawczych – mówi.- W obiekcie znajduje się 12 najwyższej klasy komór testowych z tłumieniem drgań oraz źródłem powietrza o ciśnieniu do 170 atmosfer. Ustawienie stoiska badawczego w naszej branży to najczęściej kilkutygodniowy wysiłek. Podobno na TEES można to zrobić w przeciągu dni. Nie mogę się doczekać kiedy zobaczę, jak to się robi „na własne oczy”!

Dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ Dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ

foto: arch. prywatne

Opiekunem prof. PŁ Grzegorza Liśkiewicza będzie prof. Paul Cizmas, naukowiec zajmujący się inżynierią lotniczą, szczególnie aerodynamiką, przepływem ciepła, obliczeniową dynamiką płynów oraz aeroelatycznością. Jego praca koncentruje się na niestatecznych przepływach w maszynach przepływowych przy użyciu komputerowych algorytmów obliczeniowych. Prof. Cizmas opracował liczne algorytmy obliczeniowe: CoRSI do interakcji turbiny z komorą spalania, UNS3D – ogólny kod numerycznej mechaniki płynów, UNS3D-AE dla aeroelastyki, UNS3D-POD oparty na dekompozycji ortogonalnej dla przepływów w maszynach wirnikowych.

- Paul Cizmas jest autorem książki „Aerothermodynamics and Jet Propulsion” (Aerotermodynamika i napęd odrzutowy), która moim zdaniem jest jednym z najlepszych źródeł w zakresie fizyki maszyn przepływowych – mówi prof. PŁ Grzegorz Liśkiewicza i dodaje - To będzie niesamowita przygoda, móc współpracować ze specjalistą tej klasy i korzystać z jego ogromnego doświadczenia.

Czego stypendysta z PŁ oczekuje od amerykańskiego naukowca i pracy w tak znakomitym ośrodku laboratoryjnym?

- Spośród wszystkich niestatecznych (a zatem niepożądanych) zjawisk występujących w sprężarkach - recyrkulacja wlotowa pozostaje najmniej opisana i zrozumiana przez środowisko naukowców. Liczę, że współpraca z Paulem Cizmasem pozwoli lepiej zrozumieć fizykę tego zjawiska i rozwinąć jej matematyczny opis. Jest to temat o ważnym znaczeniu. Dlaczego? Każde zjawisko niestateczne, a zatem także recyrkulacja wlotowa stanowi zagrożenie dla stabilności pracy sprężarki i wpływa negatywnie na jej sprawność. Maszyna zużywa więcej energii i generuje dodatkowy hałas.

Ośrodek TEES należący do uniwersytetu Texas A&M jest organizatorem jednych z najważniejszych targów branżowych w dziedzinie maszyn przepływowych i energetyki. Są to coroczne Turbomachinery & Pump Symposia oraz Asia Turbomachinery & Pump Symposia.