Educational Leadership - zaawansowane szkolenia tutoringowe kadry PŁ

01-03-2023

Na przełomie stycznia i lutego br. odbyła się kolejna sesja szkoleń organizowanych przez MEiN w ramach programu „Mistrzowie Dydaktyki” (POWR.04.03.00-00-0074/17). Podczas tygodnia zajęć kadra akademicka i zarządzająca z naszej uczelni miała okazję wymienić się pomysłami na udoskonalenie procesu dydaktycznego.

Zajęcia w ramach programu zaawansowanego - ścieżka „Educational Leadership” - prowadzone były przez pracowników Uniwersytetu w Groningen, jednej z czołowych uczelni na świecie.

Uczestnicy szkolenia z PŁ z wykładowcą z Uniwersytetu w Groningen Uczestnicy szkolenia z PŁ z wykładowcą z Uniwersytetu w Groningen

foto: arch. prywatne

W zajęciach wzięli udział dr inż. Anna Klepacz-Smółka, prodziekan ds. studenckich Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, dr Dorota Gryglik z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz dr inż. Przemysław Sękalski, dyrektor Centrum Technologii Informatycznych.

- W ramach zajęć analizowaliśmy, jak można zaktywizować studentów do poszerzania ich wiedzy i umiejętności oraz jak uatrakcyjnić zajęcia prowadzone z wykorzystaniem metody tutoringu. Jedną z wielu propozycji było zwiększenie aktywności i zaangażowania studentów w przygotowanie zajęć jeszcze przed ich rozpoczęciem. W trakcie ich trwania można wtedy lepiej wykorzystywać urządzenia mobilne oraz włączać uczestników do wykorzystania aplikacji i nowoczesnych narzędzi IT pozwalających na interakcję tutora i uczestników. Podczas zajęć odpowiadają oni na pytania lub zadają pytania prowadzącym – mówi dr inż. Przemysław Sękalski, dyrektor CTI.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak proces dydaktyczny przebiega w innych uczelniach w kraju. Model tutoringu, który został przyjęty do realizacji w Politechnice Łódzkiej jest optymalny w odniesieniu do potrzeb uczelni technicznej. Efektem spotkań tutorów na etapie końcowym projektu we wrześniu 2023 r. będzie realizacja autorskich programów dydaktycznych, które w przyszłości pozwolą jeszcze lepiej dopasować naszą ofertę do potrzeb studentów i rynku pracy.