Dron z PŁ najlepszy

11-06-2018

Drużyna Raptors PŁ zajęła pierwsze miejsce w zawodach Droniada 2018, odbywających się 7-8 czerwca w Krakowie.

 

 

Studenci zaprezentowali autorski system antykolizyjny dla dronów latających w pełni autonomicznie oraz autorskie konstrukcje pojazdów latających.

W czasie zawodów oceniano jakość działania procedur antykolizji w przestrzeni Urban Space oraz wykonania zadań specjalnych, jak: pilna dostawa lekarstwa, inspekcja infrastruktury liniowej, w której należało wykryć zmiany położenia słupów sieci średniego napięcia po burzy.

Istotnym punktem konkursu była współpraca dronów z regularnym cywilnym ruchem lotniczym. Podczas zawodów ruch lotniczy na lotnisku nie został wstrzymany. Spotkało się to z aprobatą i dużym zainteresowaniem ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego, co jest bardzo istotnym elementem dalszego rozwoju tej technologii w naszym kraju i na świecie.

Zespół wystąpił w składzie: Paweł Smyczyński, Piotr Łuczak, Mateusz Kubat - doktoranci, Przemysław Dawid (pracownik), Wiktor Sucharzewski (mechatronika), Damian Szewczyk (automatyka i robotyka).

Raptors to najbardziej zaawansowana grupa studentów Koła SKaNeR zajmująca się budową i sterowaniem robotów mobilnych różnego typu oraz współpracą autonomicznych robotów heterogenicznych.

Wyjazd na zawody Droniada 2018 został zrealizowany dzięki grantowi Wydziałowej Rady Kół Naukowych WEEIA, zaś przygotowania były możliwe dzięki życzliwości władz naszej uczelni, które zezwoliły na loty na terenie kampusu PŁ.