Dąb PŁazik

10-02-2020

Zima, styczeń 2017 r. Do Smardzewic nad Zalewem Sulejowskim zjeżdżają ludzie powiązani ze Studenckim Klubem Turystycznym PŁazik. Przyjeżdżają w różny sposób: autobusem wynajętym przez Klub, własnymi samochodami (zapominając czasem wierzchnich okryć), a cel mają jeden: uczcić 50-lecie istnienia PŁazika.

Przybyło ponad 200 osób, obecnie działających i dawnych  PŁazików. Byłą wspaniała zabawa, ale nie tylko. Wtedy zrodził się pomysł posadzenia drzewa 50-lecia Klubu.

Nie od razu udało się pomysł zrealizować. Jednak po trzech latach, podjęliśmy decyzję i dąb szypułkowy, monumentalne drzewo, będące symbolem siły i przetrwania, którego majestat jest niepodważalny, posadziliśmy, nadając mu nazwę „Dąb Płazik”.

 

 

Uczestnicy spotkania. Trzeci od prawej Stanisław Kowalczyk, pierwszy prezes PŁazika, obecna prezes Alicja Głowacka czwarta z lewej Uczestnicy spotkania. Trzeci od prawej Stanisław Kowalczyk, pierwszy prezes PŁazika, obecna prezes Alicja Głowacka czwarta z lewej

foto: Krzysztof Kuncewicz-Jurek

Postanowiliśmy, że zarówno Dąb, jak i Klub zasługują  nie tylko na posadzenie drzewa, ale również na tablicę pamiątkową.

Przy pięknej słonecznej pogodzie, w gronie przyjaciół PŁazika (STA Siódemki, PR Łódź, Radio Żak) odsłonięto 8 lutego pamiątkową tablicę umieszczoną pod wcześniej zasadzonym dębem. Na ufundowanej przez członków Klubu tablicy wyryto: DĄB PŁAZIK oraz adnotację Studencki Klub Turystyczny PŁazik założony w 1967 r.  Całości dopełnia rysunek stylizowanej żabki, symbolu Klubu. Przecięcia wstęgi dokonała obecna Prezes Klubu Alicja Głowacka wspólnie z piszącym te słowa, były przemówienia i oklaski.

Nasz dąb rośnie w Parku Klepacza na tle zabytkowej fabryki Fryderyka Wilhelma Schweikerta w pobliżu pałacyków Oskara Schweikerta i Rienholda Richtera.

SKT PŁazik jest częścią dorobku naszej 75-letniej Politechniki. Przez ponad pół wieku popularyzuje turystykę i sport wśród studentów i pracowników uczelni.

Klub został założony 10 stycznia 1967 r. Nazwa to sprytne połączenie inicjałów uczelni /PŁ/ i słowa łazik. Klub miał w swojej historii wielkie chwile. Rajdy w Jurze Krakowskiej cieszyły się tak wielką popularnością wśród studentów i kadry akademickiej, że w tym czasie ogłaszane były dni rektorskie, by każdy zainteresowany mógł wziąć udział w tym wydarzeniu.

W tym roku odbędzie się współorganizowana przez PŁazika 45 edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA. To właśnie członkowie Klubu wpadli na pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Dzisiaj YAPA to impreza znana, lubiana i podziwiana w całej Polsce. Ważnym przedsięwzięciem jest też funkcjonujący od 35 lat Obóz Sportów Wodnych w Ślesinie.

Cieszy nas fakt, że na tle wielu klubów turystycznych, które były kiedyś w Polsce i w Łodzi, to właśnie PŁazik jest tym klubem, który wciąż funkcjonuje i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi.