Czwartowe Forum Kultury: Najistotniejsza jest pogoń za prawdą

29-01-2019

Maciej Wojtyszko, znany reżyser, autor scenariuszy słuchowisk i filmów, a także nowy dyrektor artystyczny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi był gościem ostatniego spotkania w 2018 roku.

Skończył studia w łódzkiej Szkole Filmowej, jednak zanim poświęcił się reżyserii, podjął pracę na rzecz literatury dziecięcej.

Maciej Wojtyszko Maciej Wojtyszko

foto: Jacek Szabela

Tworzył ilustracje i napisał kilka książek (m.in. Antycyponek, Bromba i inni).

Maciej Wojtyszko wyreżyserował kilka polskich seriali, takich jak Kocham Klarę, Pensjonat pod różą, oraz większość odcinków kultowych Miodowych lat.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Maciej Wojtyszko stworzył w Teatrze Polskim w Warszawie spektakl Deprawator ((jest autorem i reżyserem), opowiadający m.in. o losach Witolda Gombrowicza. Z kolei musical Nie uchodzi nie chodzi, czyli Damy i Huzary w adaptacji naszego Gościa był premierową propozycją Teatru Powszechnego w Radomiu na sylwestrowy wieczór.

Pan Wojtyszko chce, by jego praca w Teatrze Nowym opierała się na syntezie satyry, klasyki i historii.

Na 70. rocznicę powstania Teatru Nowego zostanie przygotowana Barbara Radziwiłłówna Alojzego Felińskiego w reżyserii Agaty Puszcz. Premiera przewidziana jest 27 marca.