Człowiek blisko ludzi

25-04-2017

Bohaterów spotkania z cyklu Czwartkowe Forum Kultury nie trzeba szukać daleko. Gościem był prof. Jan Krysiński, jedna z najwybitniejszych postaci w historii naszej uczelni.

Profesor jest warszawianinem z urodzenia i łodzianinem z wyboru. Po ukończeniu III LO im. Tadeusza Kościuszki rozpoczął wielką przygodę z Politechniką Łódzką. Piastował najwyższe stanowiska na uczelni, w tym jako rektor aż przez 4 kadencje. Z inicjatywy Profesora zostało wdrożonych wiele kluczowych projektów. Wśród nich jest prestiżowe Centrum Kształcenia Międzynarodowego kształcące elity studenckie, a także Łódzki Uniwersytet Dziecięcy oraz Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej będące doskonałym zapleczem edukacyjnym dla przyszłych studentów uczelni technicznych.

Nasz Gość to wielki miłośnik muzyki. Jego pasją jest również kultura Francji. W czasie spotkania mieliśmy przyjemność obcować z kompozycjami Jana Sebastiana Bacha oraz Jacques’a Brela. Fascynacja muzyczna prof. Krysińskiego stała się przesłanką do stworzenia cyklu koncertów Muzyka na Politechnice, którego ćwierćwiecze przypada w bieżącym roku.

Prof. Jan Krysiński to człowiek niezwykle ciepły i serdeczny, odnoszący się do innych z wielkim szacunkiem. Od prawie 60 lat żyje w szczęśliwym związku małżeńskim. Dr Halina Krysińska żartobliwie mówi, że jest drugą żoną, jednak o pierwszą nie jest zazdrosna, bo podobnie jak małżonek ona też kocha Politechnikę Łódzką.