Cyrkulacyjne praktyki

09-04-2021

W 4. edycji ogólnopolskiego konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego w kategorii „Propozycje wdrożeń GOZ” wyróżniono pomysł zgłoszony przez studentów Politechniki Łódzkiej.

 

 

 

Jury konkursu oceniało 57 zgłoszeń, w tym 18 w kategorii studenckiej. - Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematyką GOZ wśród studentów. W końcu to nowe pokolenie już niedługo będzie budowało naszą przyszłość – mówi Piotr Bruździak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Stena Recycling.

Studenci Politechniki Łódzkiej: Piotr Długosz i Jacek Organiściak zostali wyróżnieni za projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”. Jego celem jest minimalizacja produkcji odpadów przez wprowadzenie opakowania wielokrotnego użytku wykonanego z „zielonych” polimerów. Jest to przykład rozwiązania dobrego dla zdrowia naszej planety.

Jak mówią - Problem opakowań transportowych zostających po wizycie kurierów zyskał na znaczeniu szczególnie teraz, gdy panuje pandemia i zamykane są sklepy stacjonarne. Ludzie często korzystając z opcji odbioru zamówionych towarów w paczkomatach. Po takich zakupach pozostają przepełnione pojemniki na makulaturę czy plastik. Zaproponowaliśmy kurierskie opakowanie wielokrotnego użycia, dzięki któremu otrzymywalibyśmy jedynie zamawiany produkt bez zbędnych materiałów. Zaproponowaliśmy użycie polietylenu pochodzącego z recyklingu, ponieważ jest to materiał wytrzymały i odporny na warunki środowiska, a przede wszystkim prosty w obróbce.

Na dnie każdego z opakowań zostaną zamontowane opaski zaciskowe wielokrotnego użytku, których liczna jest zależna od wielkości opakowania. Taki system stabilizacji eliminuje stosowanie wypełniaczy. Każde z opakowań zostanie na etapie produkcji oznaczone kodem QR, który pozwoli zidentyfikować paczkę firmie kurierskiej i klientom. Jedynym jednorazowym elementem opakowania będzie plomba zabezpieczająca przed dostępem do opakowania.

Piotr Długosz i Jacek Organiściak są studentami 8 semestru na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Wydziale Organizacji i Zarządzania. Do udziału w konkursie zachęciła ich mgr Anna Kozieł prowadząca z nimi zajęcia. Wyróżnienie w konkursie przyniosło im wiele satysfakcji. - Miejmy nadzieje, że w przyszłości doczekamy się realizacji naszego pomysłu i środowisko odczuje jego pozytywny wpływ. Idea może stać się rzeczywistością tylko wtedy gdy opakowania po zakończonym cyklu podróży wrócą do sprzedawców i staną się „domem” dla kolejnych produktów.

Wskaźnik cyrkularności, czyli ponownego wykorzystywania materiałów jest w Polsce na poziomie 9,8 proc., a w Unii Europejskiej jest to 11,9 proc. Rosnąca świadomość społeczeństwa i biznesu sprawia, że w naszym kraju intensyfikowane są procesy zgodne z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego. Ich przykładem są nagrodzone w konkursie Stena Circular Economy Award rozwiązania, takie jak uruchomienie refillomatów kosmetyków, platforma do zakupu skrawków tkanin czy projekt zachęcający do wielokrotnego wykorzystywania części ze sprzętów AGD i RTV. Spośród propozycji zgłoszonych przez studentów najwyżej oceniono projekt „Łach”, w którym student ASP w Katowicach proponuje zaangażowanie więźniów w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety z resztek materiałów powstających podczas produkcji odzieży roboczej.