Badaczka z Teheranu w PŁ

11-04-2023

Na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów gościła prof. Somaye Akbari, badaczka z Department of Textile Engineering w Amirbakir University of Technology (Tehran Polytechnic). Współpraca Politechniki z uczelnią irańską ma kilkuletnią historię. Podstawą do niej są wspólne prace nad tekstyliami funkcjonalnymi o właściwościach antybakteryjnych, insektycydowych, przeciwpleśniowych czy trudnopalnych. Tego rodzaju materiały znajdują zastosowanie w nowoczesnych aplikacjach bioaktywnych.

Prof. Somaye Akbari i prof. Dawid Stawski z Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych współpracują przy procedurach promocji, prowadząc wspólny doktorat na PŁ oraz kilka prac dyplomowych na AUT, a także koordynują programy mobilnościowe i naukowe obu uczelni.

Prof. Somaye Akbari w towarzystwie prof. Katarzyny Grabowskiej i prof. Dawida Stawskiego Prof. Somaye Akbari w towarzystwie prof. Katarzyny Grabowskiej i prof. Dawida Stawskiego

foto: Lidia Smereka

Jako visiting professor prof. Akbari poprowadziła w marcu zajęcia dla studentów i doktorantów Wydziału. Były to między innymi zajęcia z metrologii użytkowej dla studentów anglojęzycznego kierunku Textiles and Fashion Industry oraz wykład ekspercki dla dyplomantów wzornictwa przemysłowego. Ponadto, w ramach realizacji projektu politechnicznego z ZPU 2, prof. Akbari poprowadziła otwarte zajęcia dla doktorantów z „Modyfikacji powierzchniowych materiałów włókienniczych”, otwarty wykład dla pracowników z „Zastosowań dendrymerów” oraz współprowadziła zajęcia wykładowe z „Podstaw chemii organicznej” na II semestrze kierunku Textiles and Fashion Industry.

Jednym z celów wizyty było też wzajemne zaprezentowanie zainteresowań i możliwości badawczych w celu poszerzenia zakresu współpracy. Prof. Akbari spotkała się między innymi, z dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, prof. Katarzyną Grabowską oraz dyrektor Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych, prof. Izabellą Krucińską. Biorąc pod uwagę obustronną chęć rozwijania współpracy należy spodziewać się kolejnych wspólnych przedsięwzięć naukowych i dydaktycznych.

Amirbakir University of Technology to uczelnia sięgająca tradycją do 1927 r. Co roku rekrutuje ponad 13 tysięcy studentów. W ramach sześciu wydziałów/szkół działają 24 instytuty, w tym Department of Textile Engineering, gdzie prof. Somaye Akbari pracuje w „grupie chemicznej”.