Ambasador USA odwiedził PŁ

08-12-2023

6 grudnia 2023 roku wizytę w Politechnice Łódzkiej złożył Jego Ekscelencja Mark Brzezinski – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Głównym celem przyjazdu Ambasadora było spotkanie ze studentami.

 

 

Ambasador Brzezinski odwiedził Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie spotkał się nie tylko z władzami uczelni, ale przede wszystkim ze studentami IFE, dla których wygłosił inspirujący wykład zakończony sesją pytań i odpowiedzi. Pomimo napiętego harmonogramu, Ambasador zdołał poruszyć wiele ważnych tematów, skupiając się przede wszystkim na konflikcie w Ukrainie i pomocy, jakiej Polacy udzielili i wciąż udzielają uchodźcom, ale również na wyjątkowej, społecznej mobilizacji młodego pokolenia

– W Polsce dzieje się teraz coś wyjątkowego. Jeżdżąc po kraju od prawie 2 lat widzę mobilizację, zwłaszcza młodych ludzi, którzy pokazują się światu robiąc rzeczy większe niż oni sami. Świat i Ameryka widzą, że dzieje się coś wyjątkowego, i to dzięki wam. Widzimy wrażliwość wobec tego, co dzieje się obok, w Ukrainie. Widzimy tutaj to, co najlepsze w człowieczeństwie – podkreślił na początku wystąpienia Ambasador Mark Brzezinski . Wspomniał również o niedawnych wyborach do parlamentu. – Muszę wspomnieć też o mobilizacji obywatelskiej, którą świat widział w Polsce 15 października tego roku. Rekordowa liczba młodych ludzi, którzy poszli na głosowanie i godzinami czekali w kolejkach, jest globalną inspiracją. To dla mnie zaszczyt, że mogę dzisiaj stanąć przed wami.

Ambasador USA Mark Brzeziński z prorektorami prof. Pawłem Strumiłło i prof. Łukaszem Albrechtem oraz dyrektor CWM prof. PŁ Dorotą Piotrowską Ambasador USA Mark Brzeziński z prorektorami prof. Pawłem Strumiłło i prof. Łukaszem Albrechtem oraz dyrektor CWM prof. PŁ Dorotą Piotrowską

foto: Jacek Szabela

Podczas półgodzinnego wykładu Jego Ekscelencja odniósł się również do zagadnień priorytetowych dla Ambasady USA, takich jak wspieranie zdrowia psychicznego, równość płci czy bezpieczeństwo energetyczne. Mówił także o partnerstwie militarnym Polski i Stanów Zjednoczonych oraz potencjale naszego kraju w kontekście innowacji. – Na tej sali są przyszli liderzy innowacji. Potencjał Polski, dotąd niedoceniony, jest dopiero odkrywany. Jestem pewien, że wasza innowacyjność i kreatywność przyczynią się do wielu pozytywnych zmian. Z ogromnym optymizmem patrzę na przyszłość gospodarczą tego kraju – stwierdził Ambasador Brzeziński.

Ambasador Brzezinski  wygłosił inspirujący wykład Ambasador Brzezinski wygłosił inspirujący wykład

foto: Jacek Szabela

Najlepszym potwierdzeniem słów Ambasadora było spotkanie z przedstawicielami kół naukowych Politechniki Łódzkiej. Studenci z Lodz Solar Team, Gust Project, PŁ Raptors oraz Iron Warriors mieli wyjątkową możliwość zaprezentowania swoich wynalazków i rozmowy z Ambasadorem, który na zakończenie wizyty odbył krótką przejażdżkę bolidem Eagle Two.

Ambasador USA i przedstwiciele GUST projekt Ambasador USA i przedstwiciele GUST projekt

foto: Jacek Szabela

Rozmowa z Raptorsami Rozmowa z Raptorsami

foto: Jacek Szabela

Ambasador na zakończenie wizyty odbył krótką przejażdżkę bolidem Eagle Two Ambasador na zakończenie wizyty odbył krótką przejażdżkę bolidem Eagle Two

foto: Jacek Szabela

Rozmowa Ambasodora USA z przedstawicielami Iron Warriors Rozmowa Ambasodora USA z przedstawicielami Iron Warriors

foto: Jacek Szabela

Mark Brzezinski został zaprzysiężony na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce 22 grudnia 2021 roku.

Wcześniej, w latach 2011-2015, pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji, wprowadzając innowacyjne metody wspierania amerykańsko-europejskiej wymiany handlowej i zapewniając realizację kluczowych szwedzkich inwestycji w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku został poproszony przez Biały Dom o pokierowanie strategicznymi działaniami dotyczącymi Arktyki jako pierwszy dyrektor wykonawczy Arktycznego Komitetu Sterującego Białego Domu.

Ambasador Brzezinski jest założycielem i dyrektorem Brzezinski Strategies LLC. Był również dyrektorem zarządzającym w Makena Capital Management, gdzie kierował działaniami inwestycyjnymi firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Przez dziesięć lat był partnerem w firmie prawniczej McGuireWoods LLP. W latach 1999-2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Clintonie, najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów.

Jego Ekscelencja jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej. Był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce w latach 1991-93, kiedy to prowadził badania i napisał książkę zatytułowaną „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. W 2010 roku został powołany do Rady ds. Stypendiów Zagranicznych Fulbrighta przy Departamencie Stanu. Otrzymał on tytuł BA w Dartmouth College, tytuł Juris Doctor w University of Virginia oraz obronił doktorat z nauk politycznych w Oxford University.