10 Kątów na jubileusz

30-05-2019

Koło studentów architektury Kąt świętowało swój Jubileusz 10-lecia zorganizowaniem konferencji 10 Kątów. Tematem spotkania, które odbyło się 23, 24 i 25 maja w Łodzi był BUNT.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się huczną wystawą podyplomową absolwentów z rocznika 2017/2018, po której goście udali się na łódzką premierę filmu Duch Bauhausu w kinie Charlie.

Panel z udziałem: Andrzeja Owczarka, Piotra Sikołowskiego, Bartłomieja Zgorzelskiego, Mateusza Stolarskiego oraz Igora Galasa Panel z udziałem: Andrzeja Owczarka, Piotra Sikołowskiego, Bartłomieja Zgorzelskiego, Mateusza Stolarskiego oraz Igora Galasa

foto: Adrianna Trybuchowicz – Mojska

Następnego dnia odbyły się pierwsze panele dyskusyjne o buncie w architekturze, na których spotkali się w parach uznani w Polsce i na świecie architekci - Jakub Szczęsny/Tomasz Konior oraz Przemo Łukasik/Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

O buncie na uczelni opowiadali też założyciel Kąta, Rafał Jóźwiak i najbardziej aktywny jego członek, Aleksander Dynarek. Dzień zwieńczył wykład o architekturze Zvi Heckera, który wygłosił - w zastępstwie wynikającym z choroby autora - jego najbliższy współpracownik Paolo Fontana.

Ostatni dzień konferencji rozpoczął się od wystawy modeli 3D budynków nieistniejących już w Łodzi. Na panelach dyskusyjnych pojawili się architekci związani z Łodzią - Igor Galas, Jerzy Lutomski, Andrzej Owczarek, Mateusz Kuo-Stolarski i Bartłomiej Zgorzelski, co zaowocowało gorącą dyskusją na temat kondycji miasta. Pojawiły się także biura wnętrzarskie Kuoo i Exitdesign, których przedstawiciele opowiedzieli o Stowarzyszeniu Architektów Wnętrz i warunkach pracy architekta.

Na wystawie Na wystawie

foto: Adrianna Trybuchowicz – Mojska

Konferencję zakończyła wystawa projektów rewitalizacji Wójtowskiego Młyna.

- W ramach działalności naszego koła zorganizowaliśmy już wiele spotkań, wierząc że naszą pasją i energią poszerzymy horyzonty nie tylko swoje , ale też naszych kolegów i koleżanek. Jednak tym razem skala wydarzenia jest o wiele większa. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że tak wyjątkowe osoby w polskiej i światowej architekturze przyjęły nasze zaproszenie i przyjadą w maju do Łodzi - tak mówiła jeszcze przed konferencją Joanna Kurnyta, przewodnicząca Kąta.

Rzeczywiście udało się zorganizować wydarzenie o dużej skali, które dało studentom możliwość porozmawiania o architekturze z największymi przedstawicielami tej dziedziny.

Wszystkich zainteresowanych kolejnymi spotkaniami z architekturą zapraszamy na stronę koła:https://www.facebook.com/czerwonepufy/