Żółwik zamiast uścisku z gratulacjami

22-12-2020

Wręczenie nagród dla wybitnych naukowców powinno odbywać się wśród tłumnie zgromadzonego audytorium i przy blasku fleszy. Rok 2020 okazał się jednak tak przebiegle odmienny, że pozmieniał zwyczaje i konwenanse. Nawet rektor nie ściska dłoni, a przybija żółwika. I to Profesorom Seniorom!

Wręczenie nagród dla wybitnych naukowców oraz tytułów Profesora Seniora zwykle odbywało się na początku roku akademickiego, tym razem jednak przeniesiono je na czas tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, a laureatom towarzyszyło jedynie grono władz rektorskich i media PŁ.

Nagrody dla laureatów czterech Konkursów JM Rektora PŁ to sposób na dalszą motywację szczególnie wyróżniających się naukowców.

W tym roku rektor prof. Krzysztof Jóźwik wręczył dwie równoważne nagrody dla autorów najlepszych publikacji naukowych wydanych w 2019 roku. Wyróżnienia po 12 500 zł otrzymali prof. Stanisław Ledakowicz oraz dr hab. inż. Marta Gmurek, prof. PŁ, oboje z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.

W konkursie o nagrodę dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej zwyciężył inż. Robert Borowski - absolwent Wydziału Chemicznego. Jego artykuł dotyczył opracowania nowych metod syntezy dwóch nukleozydów występujących naturalnie w tRNA. Nagroda łączy się nie tylko z estymą, ale i z ekonomią, gdyż laureat otrzymał od rektora 10 000 zł.

Po raz drugi z rzędu współautorami najbardziej wartościowego wdrożenia w minionym roku zostali naukowcy z Wydziału EEIA: prof. Piotr Borkowski, dr hab. inż. Marek Bartosik, prof. PŁ, dr hab. inż. Franciszek Wójcik. Zespół otrzymał nagrodę w wysokości 40 000 zł. Naukowcy współpracują z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN.

Laureatem konkursu za najwyższą liczbę cytowań został prof. Jacek Ulański z Wydziału Chemicznego, któremu rektor przyznał 25 000 zł nagrody.

Tyle samo wyniosła nagroda specjalna za wkład w rozwój nauk rolniczych w Politechnice Łódzkiej, którą odebrała dr hab. inż. Katarzyna Śliżewska, profesor na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Tytuł Profesora Seniora otrzymało pięciu zasłużonych dla Politechniki naukowców. Dyplomy otrzymali: prof. Maria Mucha z Wydziału IPOŚ, prof. Henryk Bem i prof. Jacek Rynkowski z Wydziału Chemicznego, prof. Edward Jezierski z Wydziału EEIA oraz prof. Włodzimierz Kucharczyk z Wydziału FTIMS.

Profesor Senior Henryk Bem podkreślił jaki wpływ miała na jego życie Politechnika Łódzka

- Byli wśród moich nauczycieli i katolicy, i marksiści, i ewangelicy, byli Polacy pochodzenia Żydowskiego, byli nawet, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli, geje. I wszyscy oni, dzięki swoim moralnym i naukowym zasługom cieszyli się dużym autorytetem, bo zostali wybrani w wolnych wyborach, nie mianowani. Myślę, że ta atmosfera tolerancji zawsze panowała w murach tej uczelni, dlatego jestem wdzięczny, że tu na Politechnice Łódzkiej ukształtowałem się jako naukowiec i jako człowiek tolerancyjny.

Film z uroczystości