Żeglarska pasja

28-11-2017

IFE Sailing łączy studentów Politechniki Łódzkiej zainteresowanych żeglarstwem. Organizacja działa od 2009 r.

Co roku startujemy w regatach Course Croisière EDHEC we Francji. W tych największych akademickich regatach jesteśmy jedyną polską załogą. Może dlatego jesteśmy rozpoznawalni przez organizatorów i część uczestników. Wśród konkurujących z nami ekip można spotkać zawodowych skipperów z reprezentacji Francji oraz załogantów trenujących w miejscowych jacht klubach.

Nasza załoga

Jesteśmy amatorami w dziedzinie żeglarstwa, ale napędza nas pasja, tak potrzebna, gdy na co dzień nie ma warunków sprzyjających treningom.

W tym roku startowaliśmy w klasie j-80. Zajęliśmy 5. miejsce na 13 załóg w klasyfikacji studenckiej oraz 13. miejsce na 26 załóg w klasyfikacji generalnej.

Naszym skipperem był Jakub Marciniak, student Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Jakub jest zawodnikiem Kadry Narodowej w olimpijskiej klasie Finn i ma na koncie wiele sukcesów. Bez niego nie dalibyśmy rady. Na pokładzie znaleźli się także: Miłosz Zieliński, Iga Krautsztrung, Michał Rewucki i Patryk Maciejewski. Wiele zawdzięczamy także naszemu fotografowi Michałowi Niedzielskiemu.

Nasz jacht

J-80 mierzy 8 metrów. Napędza go żagiel o powierzchni 31,4 m2 oraz potężny genaker mierzący do 65 m2. Jacht pozwala na pływanie przy wiatrach od 5 do nawet ponad 25 węzłów, a sam rozwija prędkości sięgające 15 węzłów.

Nasze plany

Wśród pomysłów na rok 2018 możemy wymienić szkolenia z teorii żeglarstwa, ćwiczenia manewrów, wspólne wyjazdy na egzaminy na stopnie żeglarskie.

Naszym sztandarowym projektem będzie start w jubileuszowych 50. regatach CC EDHEC. Nie może nas tam zabraknąć. Po raz kolejny IFE Sailing będzie godnie reprezentować naszą uczelnię w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Nasz start nie byłby możliwy bez hojnej pomocy Politechniki Łódzkiej oraz innych sponsorów. Od listopada trwa operacja zbierania funduszy na następne wyścigi. Jest to wielkie wyzwanie organizacyjne i szansa na zdobycie praktycznego doświadczenia w pozyskiwaniu środków finansowych.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierali działania organizacji i zapraszamy do śledzenia naszych poczynań na facebooku, instagramie oraz stronie internetowej www.ife-sailing.org.