Za nami Europejskie Forum Gospodarcze

22-12-2022

Politechnika Łódzka po raz kolejny miała wielu przedstawicieli, którzy aktywnie uczestniczyli w XV Europejskim Forum Gospodarczym zorganizowanym w połowie grudnia w Łodzi. W dyskusjach brali udział przedstawiciele klastrów koordynowanych przez uczelnię: ICT Polska Centralna Klaster, Klaster LODZistics, Łódzki Klaster Fala Energii oraz kadra naukowa z Wydziału Organizacji i Zarządzania.

 

Cyberbezpieczeństwo

Udział naszej uczelni w Europejskim Forum Gospodarczym rozpoczął się od panelu „Cyberbezpieczeństwo – co każdy powinien wiedzieć?”, zorganizowanego przez ICT Polska Centralna Klaster. Znamienite grono specjalistów, a wśród nich prof. Andrzej Romanowski, prorektor ds. kształcenia PŁ, podjęło dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa każdego z nas – w XXI wieku cyfryzacja procesów dotyka wszystkich dziedzin. Moderatorem panelu był Grzegorz Trzciński (Atos), a gośćmi specjalnymi: Marcin Maj, redaktor portalu niebezpicznik.pl oraz Janusz Cieszyński, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa.

W panelu o cyberbezpieczeństwie brał udział prorektor dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ naukowo związany z informatyką W panelu o cyberbezpieczeństwie brał udział prorektor dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ naukowo związany z informatyką

foto: Jacek Szabela

Paneliści przedstawili spojrzenie na poruszany temat z różnych perspektyw, bowiem wszyscy zajmują się szeroko pojętym IT, ale pracują w zupełnie różnych środowiskach – administracji publicznej i w przedsiębiorstwach z branży IT. Uczestnicy przytoczyli szereg przykładów jak ważne jest bezpieczeństwo cyfrowe, a wśród nich wskazano na trudności z dostępem do badań i leczenia w shackowanym szpitalu czy wyciek danych rządowych. Podawano też przykłady zwykłych ludzi, którzy kliknęli w fałszywy link. Wszystko to pokazało, jak ważna jest edukacja w tym zakresie.

Paneliści przypomnieli zebranym kilka zasad dotyczących cyberbezpieczeństwa – jak np. prawidłowe tworzenie kopii zapasowych – tak, by w łatwy sposób można je odtworzyć, a także zaproponowali proste sposoby na tworzenie haseł praktycznie nie do złamania.

Logistyka i rynek pracy

W pierwszym dniu konferencji wystąpili także członkowie Klastra LODZistics. Temat „Trudny rynek pracy w logistyce, a pokolenie BB, X, Y i Z – szansa i wyzwanie czy ból głowy? Spojrzenie z różnych perspektyw” został przedstawiony zarówno od strony uczelni i szkoły średniej, a także biznesu. Politechnikę Łódzką reprezentował doc. dr inż. Marek Sekieta, prezes zarządu LODZistics, członek Rady Kierunku Logistyka. Gościem panelu był Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki w Jeronimo Martins Polska, znanej wszystkim z sieci supermarketów Biedronka.

Ożywiona rozmowa na temat sytuacji na rynku pracy w logistyce, związana z obecnością na nim różnych pokoleń, kultur, narodowości czy wyznań, doprowadziła do wniosku, że pozyskanie i utrzymanie dobrego pracownika w tej branży nie zależy od jego wieku czy pochodzenia. Najważniejszą cechą kandydata do pracy jest chęć uczenia się, zaangażowanie w zadania oraz tzw. „otwarta głowa”, a wyzwaniem dla pracodawców jest wykorzystanie talentów i potencjałów, jakie drzemią w pracownikach, niezależnie od tego jakie reprezentują pokolenie.

Panel menedżerski Panel menedżerski

foto: Barbara Konarzewska

Innowacje w energetyce

Drugi dzień Forum upłynął pod znakiem innowacji w energetyce. Panel „Trendy rozwoju innowacji w energetyce”, którego partnerem merytorycznym był Łódzki Klaster Fala Energii, poprowadził Adam Owczarek, kierownik Dział Rozwoju Politechniki Łódzkiej, koordynatora klastra. Panelistami byli specjaliści z różnych dziedzin energetyki – Adrian Sienicki, Członek Zarządu Veolia Łódź S.A., dr hab. inż. Maciej Sibiński z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ oraz dr inż. Michał Lipian z Wydziału Mechanicznego PŁ.

Paneliści mówili o innowacjach w zakresie energetyki tradycyjnej, w obszarach tzw. „zielonej energii” – fotowoltaiki i turbin wiatrowych, jak i energetyki rozproszonej i magazynów energii. Innowacje w energetyce dotyczą między innymi turbin wiatrowych – zarówno małych, przydomowych turbin, farm wiatraków na morzu (tzw. „offshore”) czy pozyskiwania energii z drgań. Ciekawymi rozwiązaniami są również panele fotowoltaiczne umieszczone na zbiornikach wodnych (rozwiązanie szeroko stosowane w Azji), czy odzyskiwanie ciepła ze ścieków (znane z Londynu, wkrótce prawdopodobnie stosowane również w Łodzi). Temat innowacji w energetyce pobudza do burzliwych dyskusji – te były kontynuowane również w kuluarach.

Panele menedżerskie

Podsumowaniem udziału uczelni w EFG była dwa piątkowe panele organizowane przez Wydział Organizacji i Zarządzania PŁ. Niezmiernie aktualny temat „Jak zarządzać w dobie kryzysów i niepewności? Certyfikacja menedżerów Województwa Łódzkiego” został poruszony w trakcie panelu organizowanego wspólnie przez Wydział Organizacji i Zarządzania oraz Klub 500 – Łódź. Swoistym podsumowaniem Forum była dyskusja dotycząca transferu technologii na linii uczelnia-gospodarka. Moderatorem panelu „Dobre praktyki komercjalizacji wiedzy z uczelni do biznesu. Doświadczenia czołowych uczelni na świecie” była prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, dziekan Wydziału OiZ.