Wyróżnienie dla Lodz Solar Team

20-11-2020

Czas pandemii koronawirusa był dla wielu studentów czasem wytchnienia i odpoczynku. Jednak nie dla zespołu Lodz Solar Team. Członkowie grupy doskonale wykorzystali czas dystansu socjalnego do rozwijania swojego projektu.

Pozostawanie w domu pozwala zaoszczędzić wiele czasu, nie wymaga porannego wstawania, a zaliczenia egzaminów również są mniej stresujące. Chyba każdy woli wykonać projekt, choćby i dziesięć razy bardziej złożony, niż w stresie zaliczać kolejne wejściówki, kolokwia, czy odpowiedzi ustne. Wydawałoby się, że czas izolacji społecznej to czas spokoju, harmonii i zadumy, wyjęty z klasycystycznego obrazu. Dla zespołu Lodz Solar Team był to czas wytężonej pracy nad projektem, rozwijanym przez kolejne roczniki studentów.

Rozdanie statuetek StRuNa 2020, na ekranie widoczny Przemysław Słomka - reprezentant zespołu Lodz Solar Team Rozdanie statuetek StRuNa 2020, na ekranie widoczny Przemysław Słomka - reprezentant zespołu Lodz Solar Team

foto: arch. Lodz Solar Team

Na początek, wszelkie dyskusje zostały przeniesione na platformy cyfrowe, co pozwoliło ograniczyć do minimum liczbę spotkań. Następnie, część najpotrzebniejszych rzeczy np. elementów elektronicznych niezbędnych do testowania systemów została przekazane przez studentów do domów. Dzięki temu projekt cały czas posuwa się naprzód pomimo wielu utrudnień. Kolejne ulepszenia Eagle Two są już prawie gotowe, a plany nowego samochodu Eagle Three z każdym dniem dopracowywane są coraz bardziej.

Zespół nie zapominał również o prestiżowych konkursach. One również przeniosły się do świata wirtualnego. Życie Uczelni pisało już o zajęciu przez Lodz Solar Team pierwszego miejsca w kategorii Vehicle w ogólnopolskim Konkursie Konstrukcji Studenckich – KOKOS (ŻU 152).

Jesienią odbyła się (13-15 listopada) 11. edycja przeglądu kół naukowych organizowana przez Studencki Ruch Naukowy StRuNa. Jest to jeden z prestiżowych konkursów porównujących ze sobą ponad 250 różnych projektów studenckich z wielu branż. W tym roku przyznawano nagrody w 11 kategoriach m.in. Opiekun Naukowy Roku, Projekt Roku, StRuNa-TECH, StRuNa-MED, czy Konferencja Naukowa Roku.

W kategorii StRuNa-TECH 2020 projekt Lodz Solar Team otrzymał wyróżnienie, ustępując jedynie laureatom tej kategorii. Dwie równorzędne nagrody główne otrzymali: KN Inżynierów Transportu Publicznego z Politechniki Poznańskiej za projekt „PUTrain” oraz KN Robotyków z Politechniki Warszawskiej za „Przygotowanie drużyny robotów humanoidalnych na zawody piłki nożnej RoboCup Soccer”.

Studenckie Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji, w ramach którego realizowany jest projekt Lodz Solar Team, działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Koło zostało już po raz drugi wyróżnione podczas Kongresu Kół Naukowych – poprzednio w 2016 roku. Jest to dla zespołu i dla uczelni, którą reprezentujemy duża satysfakcja z efektów pracy młodych konstruktorów.