Wycisnąć z nauki ile się da, czyli E2TOP dla najlepszych studentów

16-03-2022

Za nami inauguracja pierwszej edycji nowej inicjatywy Politechniki Łódzkiej – Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities Programme, czyli E2TOP, który został nowym wzorem na potęgowanie możliwości.

The inauguration of the first edition of the programme Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities (E2TOP) took place on 10 March. We met seven of the most talented first-year students from various fields of study at TUL.

more on the website

 

 

Do programu zakwalifikowało się siedmioro studentów pierwszego roku z różnych kierunków studiów na PŁ. Pod czujnym okiem mentorów będą pracować nad wybranymi tematami, a w efekcie dążyć do innowacji.

Założeniem programu E2TOP jest stymulowanie i wspieranie rozwoju naukowego najzdolniejszych studentów naszej uczelni. Mają oni szansę skorzystania z profesjonalnej ścieżki naukowej i zawodowej przy zaangażowaniu doświadczonych nauczycieli akademickich. Zadaniem mentora będzie wspieranie podopiecznego w jego badaniach i poszerzaniu wiedzy.

- Jesteście na początku swojej drogi kształcenia. Mimo to udowodniliście, że nie boicie się wyzwań i ze śmiałością zamierzacie wziąć udział w nowych uczelnianych inicjatywach. Ten program to nie tylko szansa na dodatkowy, fantastyczny rozwój, ale także droga do poszukiwania, odkrywania tego, co może chcecie w życiu robić. To droga do nawiązania flirtu z nauką, badaniami, poszukiwaniem prawdy. Dla naukowców jest to szczególnie ważne – mówił do studentów prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Na finalistów programu czekają m.in. wizyty studyjne w europejskich ośrodkach badawczych, w dziale R&D wybranych międzynarodowych i krajowych korporacji, letnie szkoły naukowe oraz staże badawcze.

- Dziękuję znakomitym mentorom, którzy zdecydowali się podjąć trud wprowadzenia młodych ludzi w znany i nieznany świat odkrywców. Wierzę, że tak odpowiedzialne zadanie będzie nie tylko satysfakcjonujące, ale i rozwijające m.in. dzięki możliwości skorzystania z różnego typu szkoleń z zakresu mentoringu i tutoringu – stwierdził rektor, zwracając się do opiekunów, którzy studentów wzięli pod swoje skrzydła.

Uczestnictwo w programie to także możliwość skorzystania z bonów podróżniczych, które pokryją koszty podróży i uczestnictwa w konferencjach/wydarzeniach o charakterze naukowym, z bonów publikacyjnych, które refundują opłaty przyjętych do publikacji artykułów naukowych, z bonów szkoleniowych i stażowych, które pokryją koszty stażu w ośrodku badawczym lub letniej szkoły naukowej, a także z grantów badawczych, odbywających się również poza UE.

Dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, prorektor ds. kształcenia podkreślił, że na zakończenie programu zaplanowano międzynarodowe wydarzenie w ramach tygodnia badawczego Research Week. To właśnie wtedy studenci będą mogli pochwalić się wynikami swoich badań.

Prof. Jóźwik zachęcał do tego, by z programu metaforycznie „wycisnąć” jak najwięcej korzyści, ponieważ po to został on stworzony. E2TOP zakończy się konkursem na najlepszy projekt, a nagrodę ufundowaną przez rektora PŁ otrzyma student i jego mentor.

Finaliści, tematy, mentorzy

  • Michał Grabowski, Wydział Mechaniczny, Połączenie druku 3D z lekką konstrukcją włókiennicza jako orteza kolana - czemu nie?
  • Anna Kania, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, Grzejące kompozyty tekstylne dla budownictwa – czemu nie?

Opiekunem naukowym obojga studentów jest dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ,

  • Wiktoria Gerlicz, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności; IFE, Konsorcja mikrobiologiczne… użyteczne narzędzia w rękach biotechnologa, opiekun naukowy: dr hab. inż. Aneta Białkowska, prof. PŁ,
  • Wiktor Barańczyk, Wydział Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki, Czy rozumiesz co do Ciebie migam?, opiekun naukowy: dr inż. Piotr Duch,
  • Masza Góralczyk, Wydział Chemiczny; IFE, Leki w ramionach „Królowej Życia”, opiekun naukowy: dr hab. inż. Marcin Kozanecki, prof. PŁ,
  • Robert Glück, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Metody przetwarzania sygnałów: czy można usłyszeć ciąg liczbowy, opiekun naukowy: prof. Wojciech Kryszewski,
  • Marta Kopytowska, Wydział Budownictwa, Architektura i Inżynieria Środowiska, Wybudujmy sobie drzewo – bionika w budownictwie, opiekun naukowy: dr hab. inż. Artur Wirowski.