Workcamp, czyli Łódź się nie poddaje

01-09-2020

Od 2015 roku Koło Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Łodzi realizuje corocznie projekt Workcamp. Młodzi wolontariusze z Politechniki Łódzkiej pozyskują sponsorów, narzędzia, materiały, by w wakacje poświęcić swój czas i wyremontować najbardziej potrzebującą takich działań placówkę.

Ze względu na sytuację pandemiczną realizacja tegorocznej edycji Workcampu stanęła pod znakiem zapytania. Pierwotnie wybrana placówka nie mogła zostać poddana remontowi z uwagi na wymagający reżim sanitarny. Życie jednak nie znosi próżni i już po kilku dniach los postawił przed nami kolejne zadanie. Traf chciał, że odezwali się do nas przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 71 w Łodzi. W ten sposób kolejna, już szósta edycja projektu w Łodzi stała się faktem.

Szkoła dostała do dyspozycji budynek po zlikwidowanym gimnazjum. Budynek, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego wymagał przygotowania do przyjęcia uczniów z klas 1-3.

- Dyrekcja i rodzice nie czekali tylko na naszą pomoc, także pracując przy remoncie tego dużego budynku aby przygotować go do nowego roku szkolnego – opowiada koordynator projektu inż. Daniel Klimczak.

Zakres prac w tegorocznej edycji był bardzo ambitny. Nasze działania nie ograniczały się jedynie do malowania. Pozbyliśmy się starej lamperii, a na wszystkich ścianach w stołówce i świetlicy położyliśmy gładź. W holu wyrównaliśmy ściany i pozbyliśmy się ubytków. Dodatkowo wymieniliśmy podłogi w stołówce i świetlicy. Pojawiły się tam również nowe drzwi oraz gustowna boazeria, wykonane przez człowieka, który dowiedział się o naszym projekcie i zdecydował, że pomoże. Takie miłe niespodzianki stają się już tradycją na łódzkim Workcampie. Po raz kolejny, już w trakcie trwania projektu los stawia nam na drodze osoby, które angażują się w nasze działania i pomagają nam najlepiej jak potrafią.

Jak co roku Workcamp jest inicjatywą, integrującą studentów budownictwa i wszystkich, którzy mają ochotę pożytecznie spędzić czas. Można też wiele się nauczyć. - Dołączając do wydarzenia obawiamy się, że niewiele umiemy by pomóc. Jednak już od pierwszego dnia bardziej doświadczeni koledzy pokazują, jak wykonywać powierzone prace, tłumaczą wszystko od podstaw. To po prostu wiedza, która przyda się w przyszłości – tłumaczą uczestnicy projektu.

Po pomalowaniu wszystkich pomieszczeń pojawiły się w nich meble ufundowane przez naszych sponsorów.

Organizacja tegorocznego projektu Workcamp była trudniejsza od poprzednich ze względu krótki, w którym musieliśmy zebrać środki. Na szczęście po raz kolejny okazało się, że możemy liczyć na sponsorów, którzy są z nami od lat i na nowych, pełnych zapału wolontariuszy. Dzięki temu udał nam się zrealizować założone prace, a we wrześniu odnowiona Szkoła przywitała dzieci z klas 1-3.