W sporcie nie ma nic pewnego

03-12-2017

W czwartkowych spotkaniach nieczęsto mamy okazję gościć osobistości ze świata sportu. Tym razem Forum Kultury uświetnił słynny polski skoczek wzwyż Artur Partyka.

Choć nie jest rodowitym łodzianinem, praktycznie od najmłodszych lat związany jest z naszym miastem. W dzieciństwie pasjonowała go piłka nożna, dlatego w wieku 9 lat rozpoczął treningi w Łódzkim Klubie Sportowym na pozycji bramkarza, jednak z powodu nieodpowiednich warunków fizycznych musiał zrezygnować ze swoich marzeń.

Podczas spotkania Artur Partyka podkreślał, że wielu sportowców nie potrafi sobie radzić z presją związaną z wielkimi imprezami sportowymi. Opowiadał jak sam przełamywał ten stres, zapisując cele, które zamierzał osiągnąć oraz o tym, jak poddawał swoje skoki myślowej wizualizacji.

Nasz gość to trzykrotny olimpijczyk. Choć debiut na igrzyskach zaliczył w Seulu w 1988 roku, jak sam przyznał dopiero 4 lata później w Barcelonie stał się sportowcem świadomym i walczącym. Wówczas stanął na najniższym stopniu podium. Swoje największe sportowe osiągnięcie odnotował w Atlancie w 1996 roku, gdzie skacząc wzwyż zdobył srebrny medal olimpijski. Tę nagrodę publiczność Czwartkowego Forum Kultury miała przyjemność obejrzeć w trakcie spotkania.

Artur Partyka ukazał słuchaczom blaski i cienie sportowego życia. Mówił o sprawach związanych z dopingiem, o roli rodziny i przyjaciół w karierze sportowca.

Miłym akcentem było wręczenie Gościowi jego karykatury przez jednego z uczestników.