W drodze do zrównoważonego rozwoju

16-05-2021

W najnowszej edycji rankingu Times Higher Education Impact Rankings sklasyfikowano uczelnie z 94 krajów. Ranking ocenia działalność uczelni pod kątem realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals - SDGs) stanowiących podstawę Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju świata. Politechnika Łódzka startowała w tym rankingu po raz pierwszy i był to debiut udany.

Najwyższą ocenę nasza uczelnia otrzymała za działania na rzecz wzrostu gospodarczego i godnej pracy (Cel 8.) zajmując ex aequo z Politechniką Wrocławską pierwsze miejsce w Polsce. W zestawieniu światowym PŁ została tutaj sklasyfikowana wysoko, w przedziale 201-300.

Polskie uczelnie w rankingu 

Jest to dopiero trzecia edycja rankingu, ale jego popularność szybko rośnie. Świadczy o tym coroczny wzrost liczby uczestników. W pierwszej jego edycji, w 2019 roku sklasyfikowano 450 uczelni, w 2020 - 768, a w 2021 – 1115. Ranking zyskuje popularność także w Polsce. W 2019 roku w zestawieniu ogólnym został sklasyfikowany jedynie Uniwersytet Warszawski, w 2020 było to już 5 polskich uczelni, a w edycji bieżącej – 12.

W klasyfikacji ogólnej najlepiej wypadły Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny, zajmując miejsca w przedziale 601-800. Politechnika Łódzka, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Uniwersytet Wrocławski zostały sklasyfikowane w przedziale 801-1000, a Politechnika Warszawska - na pozycji 1000+.

Uniwersalny plan rozwoju dla świata

Rosnąca popularność rankingu THE Impact wyraźnie wskazuje, że realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju zgodnie z Agendą 2030 staje się coraz ważniejsza dla środowiska akademickiego i chce ono aktywnie włączyć się w konkretne działania na rzecz ludzi, naszej planety i dobrobytu. Agenda 2030 to uniwersalny plan rozwoju dla całego świata, konieczne jest jednak przełożenie globalnych celów na grunt krajowy, regionalny, lokalny i uświadomienie ich znaczenia dla każdego.

Politechnika Łódzka, świadoma tych wyzwań oraz swej wiodącej roli w ich pokonywaniu, od lat podejmuje działania służące realizacji SDGs w działalności edukacyjnej, naukowo-badawczej oraz tej związanej z trzecią misją uczelni. W odpowiedzi na potrzebę integracji i wzmocnienia działań prowadzonych w PŁ w tym obszarze rektor PŁ powołał w listopadzie 2020 roku Uczelniany Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Działania na PŁ

Pierwsze zadania jakie podjął Zespół obejmują m.in. ocenę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju prowadzonych aktualnie na uczelni. Istotne jest wskazanie obszarów do doskonalenia, zdefiniowane priorytetów wdrażania SDGs w PŁ oraz określenie zobowiązań uczelni w tym zakresie na najbliższe lata, raportowanie oraz komunikowanie działań w zakresie realizacji SDGs.

Pierwszym wymiernym rezultatem realizacji tych zadań będzie przygotowywany przez Zespół raport „Politechnika Łódzka w drodze do zrównoważonego rozwoju”. Ponieważ realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju wymaga współpracy i dialogu, priorytetem było zapewnienie partycypacyjnego procesu przygotowania raportu, dlatego w proces ten została zaangażowała cała społeczność akademicka.

Badania dla określenia najważniejszych celów

Przeprowadzono badanie ankietowe, które stało się polem wymiany informacji między pracownikami, studentami oraz władzami uczelni. Pozwoliło ono na ocenę aktualnych działań Politechniki Łódzkiej na rzecz realizacji SDGs, ocenę zaangażowania społeczności akademickiej w ich realizację, a także określenie celów, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności i barier jakie mogą napotkać.

Badanie pozwoliło także na zebranie opinii i pomysłów dotyczących inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz na poznanie oczekiwań studentów i pracowników wobec uczelni w tym zakresie. Ankieta spotkała się z niezwykle pozytywną reakcją respondentów, którzy bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniem oraz oczekiwaniami, wydaje się więc, że społeczność akademicka czekała na taką inicjatywę.

Pewnym krokiem do zrównoważonego rozwoju

Dotychczasowe zaangażowanie członków Zespołu, pozytywy odbiór podejmowanych inicjatyw oraz pierwsze sukcesy stanowią motywację do podjęcia dalszych działań. Jest to też pierwszy istotny krok do pokazania, że Politechnika Łódzka jest w drodze do zrównoważonego rozwoju. Co więcej, ma potencjał, aby stąpać po niej pewnym krokiem. Wymaga to jednak jeszcze pracy i zaangażowania całej społeczności akademickiej, do czego gorąco zachęcamy.