Światowej klasy naukowiec dyrektorem ICRI-BioM w Politechnice Łódzkiej

30-11-2020

Profesor Alexander Steinbüchel, światowej klasy mikrobiolog, obejmie pierwszego grudnia obowiązki dyrektora Międzynarodowego Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM). Jest to osadzona w strukturze Politechniki Łódzkiej, jedyna w naszym mieście Międzynarodowa Agenda Badawcza.

- Profesor Alexander Steinbüchel funkcję tę uzyskał, wygrywając międzynarodowy konkurs, który był ogłoszony między innymi w prestiżowym czasopiśmie „Nature” oraz w międzynarodowym portalu Euraxess, witrynie Komisji Europejskiej m.in. wspierającej poszukiwanie partenrów naukowych – mówi prof. Piotr Paneth, dyrektor ds. organizacji nauki w ICRI-BioM

Profesor Alexander Steinbüchel Profesor Alexander Steinbüchel

i dodaje - Przed podjęciem wyzwania kierowania rozwojem naszego Centrum, profesor Steinbüchel pracował na uniwersytecie w Münster oraz uniwersytecie króla Abdulaziza w Jeddah w Arabii Saudyjskiej.

Prof. Alexander Steinbüchel w roku 1983 uzyskał doktorat na uniwersytecie Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze, na którym habilitował się w roku 1991. Roczny staż podoktorski odbył na uniwersytecie Rokefellera w Nowym Jorku.

Zainteresowania naukowe Profesora koncentrują się wokół molekularnej mikrobiologii i biotechnologii. Zagadnienia z tych dziedzin wykorzystywał do zgłębiania procesów związanych z otrzymywaniem biodegradowalnych polimerów PHA, biosyntezy i biotechnologicznej produkcji poliamidów oraz biodegradacji kauczuku naturalnego i chemosyntetycznych polimerów. Tematykę tę kontynuuje obecnie we współpracy z przemysłem. Prof. Steinbüchel ma liczne kontakty z przemysłem chemicznym i farmaceutycznym w Niemczech i w innych krajach europejskich, a także w Japonii i USA.

W ciągu swojej niezwykle owocnej kariery naukowej pełnił szereg funkcji, między innymi był dziekanem Wydziału Biologii na macierzystym uniwersytecie w Münster. Jest redaktorem naczelnym dwóch czasopism naukowych (Applied Microbiology and Biotechnology i AMB Express) oraz wydawanej od 2006 roku przez Springera serii książkowej Microbiology Monographs. Indeks Hirscha publikacji Profesora wynosi 77, zaś liczba cytowań przekracza 23 tysiące.

Witając profesora Steinbüchela w Politechnice życzymy mu wielu sukcesów w rozwoju naszego Międzynarodowego Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów.