Studentka PŁ zaprojektowała stroje na Expo 2020

17-05-2021

Już wiemy jak będzie ubrana obsługa Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai. Właśnie rozstrzygnął się konkurs, w którym brali udział studenci architektury ubioru Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ. Organizatorami konkursu jest Politechnika łódzka, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. oraz Województwo Łódzkie.

Pierwsze miejsce zajęła Barbara Florczyk. Jury nagrodziło także projekty Damiana Miziołka i Weroniki Wrzosek, przyznając im odpowiednio drugą i trzecią nagrodę. Studenci nie zawiedli oczekiwań Komisji Konkursowej złożonej z przedstawicieli PŁ, PAIH i WŁ. Wybór zwycięskiej kolekcji nie był łatwy, towarzyszyły mu duże emocje i długie dyskusje.

Zwycięski projekt

- Oczekiwania oceniających prace najbardziej spełnił projekt Barbary Florczyk, który kojarzy się nam z polskim ubiorem ludowym. Nasza studentka zaproponowała piękny ornament nawiązujący do haftów na ludowych strojach. Ornament ten ma być wykonany techniką laserowego wycinania, co przypomina efekt ludowych wycinanek, tak charakterystycznych dla Polski. Kolorystyka całej kolekcji jest w przeważającej części zestawieniem czerwono – białym - wyjaśnia prof. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów zasiadająca w jury.

Kolekcja damskich strojów autorstwa Barbary Florczyk Kolekcja damskich strojów autorstwa Barbary Florczyk
Kolekcja męskich strojów autorstwa Barbary Florczyk Kolekcja męskich strojów autorstwa Barbary Florczyk

Laureaci konkursu

  •   Barbara Florczyk po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pogłębia wiedzę z zakresu architektury ubioru na WTMiWT PŁ. Była już finalistką prestiżowego konkursu ekologicznego Contest Freudenberg Verona, na który zaprojektowała suknię ślubną wykonaną z kwiatów wyciętych z plastikowych butelek.
  •   Damian Miziołek w czasie studiów na Wzornictwie miał możliwość realizowania swoich projektów istniejących początkowo tylko na papierze. Jego kolekcja dyplomowa zdobiła kalendarz Miss Politechniki Łódzkiej na rok 2020.
  •   Weronika Wrzosek prezentowała już swoje prace m.in. w Galerii Sztuki Wozownia, Galerii ZPAP w Toruniu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Art_Inkubatorze. Otrzymała wyróżnienia na 36. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego oraz na festiwalu FAMA. 

Wysoka ocena projektantów z PŁ

- Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju to nie tylko największe wydarzenie gospodarcze na świecie. To również wielki festiwal designu. (…) Jesteśmy pod wrażeniem talentu i zaangażowania studentów Politechniki Łódzkiej oraz sprawności organizacyjnej opiekunów konkursu. Bardzo dziękujemy za tę współpracę, doceniamy ponadprzeciętną energię, która płynie z regionu łódzkiego i z niecierpliwością czekamy, by móc oglądać obsługę naszego pawilonu witającą gości w strojach projektu laureatki konkursu. Serdecznie gratulujemy! – powiedział Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber podkreśla – studenci stanowią jeden z największych potencjałów województwa łódzkiego. Zwycięskie projekty prezentowane przez obsługę Pawilonu Polski będą piękną wizytówką polskiego designu w Dubaju. Gratuluję Laureatom i uczestnikom konkursu kreatywności.

Cały świat w jednym miejscu

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Począwszy od Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe Expo na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości. Ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r., a 30 marca 2022 r. pod hasłem: Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość.

Polska na Expo 2020 w Dubaju

Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Tematy przewodnie ekspozycji „Zrównoważony rozwój i mobilność” – Polska rozszerza w tematach: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: „Creativity inspired by nature”. Nasz kraj zostanie zaprezentowany jako ośrodek współpracy, który przez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone technologie przyjazne środowisku i inspirowane naturą.