Strona Biblioteki po liftingu

20-07-2017

Biblioteka Politechniki Łódzkiej zmieniła swoją witrynę spełniając oczekiwania i uwagi czytelników.

Dawna witryna nie była do końca przyjazna, przeładowana informacjami i zupełnie nie dostosowana do korzystania na urządzeniach mobilnych. Podczas projektowania nowej strony postawiono przede wszystkim na nowoczesną platformę, przejrzysty i minimalistyczny wygląd oraz responsywność, pozwalającą na wygodne korzystanie niezależnie od stosowanego urządzenia. Całość przygotowana została w wersji polskiej i angielskiej na platformie Joomla.

nowa strona nowa strona

foto: B PŁ

Oczywiście dostosowano się do standardów w projektowaniu stron WWW poprzez intuicyjne umieszczenie logo i menu, zwężony blok tekstu, pozwalający na szybsze przeglądanie informacji czy użycie czcionki bezszeryfowej, która najlepiej prezentuje się na monitorach i ekranach.

Przede wszystkim prostota

Duże znaczenie w projektowaniu nowej strony internetowej biblioteki miała specyfika wyszukiwania przez internautów, dlatego:

  • uproszczone zostało okno multiwyszukiwarki – wpisać można dowolną frazę wyszukiwania (autora, tytuł czy słowo kluczowe) i wybrać, czy ma być przeszukiwany katalog, czy pełne teksty w zasobach elektronicznych. Po przejściu do rezultatów wyszukiwania multiwyszukiwarka pozwala w szybki sposób ograniczyć listę wyników o kolejne kryteria,
  • wyszukiwarka treści na stronie, która jest nieodzownym elementem witryn internetowych, została umieszczona w dodatkowym, wysuwanym menu – po to, by nie myliła się z narzędziem multiwyszukiwarki,
  • aktualności zredukowano do ich tytułów i daty opublikowania – założeniem był fakt, że większość internautów czyta tylko nagłówki – po ich kliknięciu można przeczytać pełną informację,
  • postanowiono też zmienić nieco język, w maksymalnym stopniu upraszczając przekaz i redukując słownictwo branżowe.

Teksty w kontekście

Postawiono na przejrzystość strony głównej tak, by przewijając raz stronę poniżej tzw. linii zanurzenia zapoznać się z jej najważniejszymi elementami. Zdecydowano się na blokowy centralny układ menu w obrębie strony.

Głównemu tekstowi towarzyszą dodatkowe pola, zawierające np. menu kontekstowe. Dodatkowe kolumny z menu są przydatnym narzędziem podczas poruszania się na stronie, zadbano jednak, by nie wprowadzały nadmiaru tekstu i nie dublowały informacji.

Przy newsach i artykułach dodano możliwość dzielenia się tekstami w mediach społecznościowych.

Ewaluacja

Wielość informacji na stronie i odmienne oczekiwania różnych grup użytkowników (bibliotekarzy, studentów, naukowców) sprawiają, że nowa witryna z czasem będzie ewoluować. Na podstawie odsłon będzie można rozbudować jedne treści, a zredukować inne, dostosować menu czy rozmieszczenie poszczególnych informacji na stronie tak, aby zapewnić maksymalną wygodę korzystania dla wszystkich osób odwiedzających stronę www.bg.p.lodz.pl.

 

Uwagi dotyczące nowej witryny prosimy przysyłać na adres opi@lib.p.lodz.pl.