Przemówienie Rektora

24-05-2023

Prof. Krzysztof Jóźwik rozpoczął swoje wystąpienie słowami:

Wysoki Senacie, droga społeczności akademicka, szanowni państwo, pięknym zwyczajem jest celebrowanie rocznicy powstania uczelni. To czas spojrzenia w przeszłość bogatej tradycji, na tle której podziwiamy nasz rozwój. Zbliżamy się do jubileuszu 80-lecia powołania Politechniki Łódzkiej. Na przestrzeni tych ośmiu dekad nastąpiły imponujące zmiany architektoniczne, dokonała się rewolucja technologiczna, poszerzyła nasza oferta kształcenia, ale niezmiennie najważniejsi są ludzie tworzący naszą społeczność akademicką. To dzięki nim możemy cieszyć się kolejnymi sukcesami wzmacniającymi pozycję PŁ w kraju i na świecie.

 

 

Znakomite wyniki ewaluacji

Politechnika Łódzka rozwija się dynamicznie, czego dowodem jest coraz silniejsza pozycja na arenie polskiego i światowego szkolnictwa wyższego. Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach ewaluacji naukowej za lata 2017-2021. Z dwunastu ocenianych dyscyplin aż trzy otrzymały prestiżową kategorię A+. Są to nauki chemiczne, technologia żywności i żywienia oraz inżynieria chemiczna. Sześć dyscyplin otrzymało wysoką kategorię A, natomiast trzem przyznano B+. To jest duży sukces, który był możliwy dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi wielu osób – pracowników badawczych, doktorantów oraz pracowników administracyjnych. Korzystając z obecności przedstawicieli dyscyplin naukowych, serdecznie dziękuję. Jednocześnie chciałbym Państwa zachęcić do jeszcze aktywniejszej działalności naukowej, co mamy nadzieję, przełoży się na kolejny sukces w następnej ewaluacji.

Międzynarodowe rankingi

Opublikowano także wyniki rankingu QS by subject, jednego z najbardziej prestiżowych rankingów międzynarodowych. Politechnika Łódzka została w nim sklasyfikowana po raz pierwszy. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy się w gronie najlepszych uczelni polskich aż w czterech dyscyplinach, a w obszarze inżynierii chemicznej w pierwszej trójce. To dla nas szczególne wyróżnienie, pokazujące efekt intensywnej pracy.

Jesteśmy obecni w Rankingu Research.com, opierającym swoje wyniki na osiągnięciach naukowców i dorobku publikacyjnym, w tym na liczbie cytowań. Politechnika Łódzka odniosła sukces w dziedzinie inżynierii mechanicznej, gdzie wśród polskich uczelni jesteśmy liderem. Będąc mechanikiem, odczuwam podwójną satysfakcję.

Sukcesy naukowców

Bardzo cieszą także indywidualne sukcesy członków naszej społeczności. Przy okazji dzisiejszej uroczystości, serdecznie gratuluję prof. Andrzejowi Bartoszewiczowi, który z początkiem tego roku rozpoczął kierowanie łódzkim oddziałem Polskiej Akademii Nauk. Wspomnę tylko, że prof. Bartoszewicz jest  dyrektorem Instytutu Automatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, specjalistą w zakresie teorii sterowania. Należy do grona najczęściej cytowanych naukowców na świecie oraz jest członkiem korespondentem PAN.

Gratuluję także prof. Tomaszowi Kapitaniakowi, który został wybrany na dziekana Wydziału Nauk Technicznych PAN w kadencji 2023-2026. Profesor należy do elitarnego grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk. W Politechnice Łódzkiej od ponad 30 lat kieruje Katedrą Dynamiki Maszyn.

Nasi naukowcy i studenci nieprzerwanie pracują nad nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami, za które są nagradzani na międzynarodowych wystawach, m.in. w Tajwanie, Bangkoku czy Genewie. W ostatnim czasie uznanie zdobył, między innymi, system monitorujący drgania, poprawiający bezpieczeństwo fotelików samochodowych dla dzieci, czy w siedziskach foteli operatorów maszyn.  Na PŁ opracowano także biopolimerowe kompozycje służące do produkcji ekologicznych tekstyliów o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwgrzybicznych. Warto wspomnieć także o GapAware - systemie wbudowanym w czapkę lub kask rowerzysty umożliwiającym wykrywanie przeszkód znajdujących się blisko jadącego.

Rozwój infrastruktury

Pasja naukowców i wiedza mogą realizować się w odpowiednich warunkach. Z tego powodu nieustannie rozwijamy infrastrukturę badawczą, jak na przykład otwarte Centrum Badań Nowych Związków Aktywnych Biologicznie Potencjalnie Użytecznych w Diagnostyce Medycznej. W nowym centrum Wydziału Chemicznego będą prowadzone interdyscyplinarne prace badawcze. Dotyczą one poszukiwania związków użytecznych w nowoczesnej diagnostyce medycznej, a wpisują się w zestawienie zagadnień niezwykle istotnych dla zdrowia i bezpieczeństwa człowieka. Centrum jest miejscem realizacji interdyscyplinarnych projektów.

Takie cele będziemy realizować również w Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego, na które przeznaczyliśmy budynek A7. Znajdą się tam laboratoria m.in. wirtualnej rzeczywistości, mechaniczne, symulacyjne, w których powstaną innowacyjne rozwiązania na rzecz dostępności. Jesteśmy w trakcje remontu obiektu, obecnie przeprowadzamy termomodernizację, na którą to środki uzyskaliśmy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Obecność w ECIU

Współpraca ekspertów różnych dyscyplin i z różnych ośrodków na świecie jest czynnikiem determinującym pozycję uczelni. Dostrzegając ten potencjał, jesteśmy aktywnie zaangażowani w rozwój elitarnej sieci the European Consortium of Innovative Universities (ECIU), do której dołączyliśmy półtora roku temu. W ramach tej organizacji podejmujemy szereg działań naukowych, edukacyjnych i administracyjnych, o czym możecie Państwo szerzej przeczytać na stronie internetowej. Zachęcam do jej śledzenia.

Efekty naszej obecności w ECIU już są doskonałe. Politechnika Łódzka otrzymała  nagrodę w kategorii „Erasmus+ Excellence” w konkursie „Europejskie Uniwersytety – Sojusze przyszłości”. Zostaliśmy docenieni za efektywne wykorzystanie środków. Bardzo dziękuję za wysiłek i wkład naszej społeczności w prowadzenie projektów finansowanych z programu Erasmus.

Sukcesy w Horyzoncie Europa

Powodem do dumy jest wysoka efektywność aplikowania o środki w ramach międzynarodowych programów badawczych Komisji Europejskiej. W nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 dofinansowanie uzyskało 11 naszych projektów, a 6 kolejnych oczekuje na ocenę. Co ważne, dwa projekty z programu Horyzont Europa oraz  jeden w ramach programu LIFE są koordynowane przez Politechnikę Łódzką.

Sukcesy studentów

Optymizmem napawają także sukcesy naszych studentów. Myśl Benjamina Franklina: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę” – znajduje potwierdzenie w efektach ich pracy. Za nami pierwsza edycja programu E2TOP, czyli Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities Programme. W jego ramach szczególnie uzdolnieni studenci, pod kierunkiem swoich mistrzów, realizowali własne projekty badawcze. Finał, jaki odbył się w przy okazji Research Week, pokazał wprost imponujące rezultaty programu, który jest kontynuowany w drugiej edycji. Składam wyrazy uznania dla poziomu rywalizacji tych studentów i trzymam kciuki za kolejne etapy ich naukowej kariery.

Pogram E2TOP to jedna z form rozwoju indywidualnego, natomiast zdobywanie nowych umiejętności oraz udział w inspirujących projektach możliwy jest również w studenckich kołach naukowych. Ich pozycja stale się umacnia, czego dowodem jest kolejny już sukces w programie „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. W tegorocznej edycji aż siedem projektów z naszej uczelni uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki, na łączną kwotę ponad 420 tysięcy. Również siedem projektów i inicjatyw z Politechniki Łódzkiej zwyciężyło w konkursie grantowym „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2023". To pokazuje popularność naszych kół naukowych, które nieustannie się rozwijają i sięgają po laury w zmaganiach krajowych oraz międzynarodowych.

Mówiąc o sukcesach studentów, chciałbym nawiązać do ich sportowych osiągnięć indywidualnych i drużynowych. Lista sukcesów naszych sportowców jest długa. Osiągali je, m.in. podczas imprez w randze Mistrzostw Świata, zimowej Uniwersjady, Akademickich Mistrzostw Polski, z czego jesteśmy dumni. Wszystkim gratuluję i kibicuję w dalszym łączeniu kariery sportowej z kształceniem i rozwojem naukowym. Cieszę się, że wybraliście Politechnikę Łódzką, inspirując nas i dając tak wiele powodów do radości. To również kolejny dowód na to, że nasza uczelnia jest miejscem otwartym, rozwijającym się w kierunkach zgodnych z potrzebami naszej społeczności akademickiej.

Uczelnia odpowiedzialna społecznie

Powziąwszy decyzję o kandydowaniu na rektora, zadeklarowałem, że podejmę działania, by uczelnia będąca miejscem pracy i kształcenia, realizowała cele zrównoważonego rozwoju. Czuję satysfakcję, że konkretne działania w bardzo pozytywny sposób wyróżniają Politechnikę Łódzką, a należą do nich m.in. uruchomienie Niepublicznego Przedszkola i Niepublicznego Żłobka dla dzieci naszych pracowników, doktorantów i studentów. Obie instytucje idealnie wpisują się w potrzeby rodziców, umożliwiając im efektywny powrót do pracy. Dzięki tym placówkom, Politechnika Łódzka stała się miejscem dającym komfortowe warunki rozwoju dzieciom, studentom oraz pracownikom. Postrzegamy to jako bardzo dobrą inwestycję w przyszłość, podobnie jak uruchomienie w 2007 r. Publicznego Liceum Politechniki Łódzkiej, które ponownie jest najlepszą szkołą średnią w województwie łódzkim.

Współczesna uczelnia coraz szerzej otwiera się na otoczenie, realizuje swoją misję, nie tylko prowadząc badania naukowe i kształcąc na najwyższym poziomie, ale też pełniąc funkcję kulturotwórczą. Politechnika Łódzka ma w tym obszarze bogatą tradycje. W tym roku świętowaliśmy 30-lecie cyklu „Muzyka na Politechnice”, 18-lecie Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej. Włączamy się również w działania na rzecz naszego otoczenia. Z dużym zaangażowaniem wspieraliśmy zgłoszenie Dębu Fabrykant w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Zapraszam Państwa dziś o godz. 15.30 na odsłonięcie pamiątkowej tablicy, czym symbolicznie uczcimy zdobycie tytułu przez rosnący w parku im. Klepacza pomnik przyrody.

Porozumienie łódzkich uczelni

Łódź jest miastem akademickim z blisko 80-letnią tradycją. Będąc świadomymi potencjału szkół wyższych i ich wpływu na rozwój regionu, podpisaliśmy "Deklarację zacieśniania współpracy łódzkich uczelni publicznych w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego". Na jej mocy wspólne działania nabiorą bardziej formalnego charakteru, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności oraz unikatowości sygnatariuszy dokumentu – Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej, Szkoły Filmowej w Łodzi i Politechniki Łódzkiej.

Deklaracja ŁPA zakłada także wspólne uroczystości, jak inauguracja roku akademickiego. Właśnie tak będzie wyglądało rozpoczęcie najbliższego roku akademickiego, już 2 października w Filharmonii Łódzkiej. Akcent Politechniki Łódzkiej będzie specjalny – wykład inauguracyjny wygłosi dr inż. Sławosz Uznański, absolwent Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Został on wybrany na jednego z siedemnastu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. To spektakularny sukces polskiej nauki, a także niezwykle inspirująca ścieżka kariery Pana Uznańskiego. Jestem przekonany, że tak jak w czasie spotkania w murach politechnicznych, tak uroczystość z udziałem tego wyjątkowego gościa, będzie prawdziwym świętem akademickim.

Podziękowania

Uczelnię tworzą naukowcy, doktoranci, studenci, pracownicy administracyjni, techniczni i obsługi, absolwenci oraz partnerzy. Rocznica powstania Politechniki Łódzkiej jest świętem każdego z nas. Dziękuję za państwa codzienną pracę i troskę o naszą uczelnię. Najlepsze życzenia dla Politechniki Łódzkiej, są równocześnie życzeniami dla każdego z nas. Rozwijajmy się dalej tak pięknie i twórzmy wspólnotę, razem ku lepszej przyszłości.

.