Projekt Roku

22-11-2017

Studenckie Koło Naukowe Oktan z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej otrzymało nagrodę za Projekt Roku w konkursie StRuNa 2017. 

 

Nagrody dla najlepszych kół naukowych zostały przyznane podczas pierwszego Interdyscyplinarnego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego – IKONA 2017. Do konkursu obejmującego pięć kategorii można było zgłosić projekty i działania zrealizowane od października 2016 roku do września 2017 roku. Wymóg ten pozwolił projektowi Budowa pojazdów na międzynarodowe konkursy ChemCar i Chem-E-Car zakwalifikować się do finałowej 30. Jego prezentacja przed jury musiała być krótka i trwała tylko 500 sekund.

Trzydniowy Kongres z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina odbywał się w reprezentacyjnych budynkach przy stołecznym Trakcie Królewskim. Gościł m.in. w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej i pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (należących do UW), pałacu Czapskich (należącym do ASP). Wydarzenie to pozwoliło na spotkanie przedstawicieli najprężniej działających kół naukowych, ich opiekunów, młodych naukowców, ludzi nauki oraz pracowników MNiSW. Minister Jarosław Gowin omówił planowane zmiany w szkolnictwie wyższym, chętnie odpowiadając na wszystkie pytania. Podczas kongresu odbyły się szkolenia, warsztaty i wykłady, m.in. dr. Tomasza Rożka, fizyka i znanego dziennikarza naukowego, który zachęcał do popularyzowania nauki wśród najmłodszych.

Politechnikę Łódzką podczas kongresu i finału konkursu StRuNa reprezentowała Paulina Pędziwiatr z SKN Oktan. Projekt, polegający na budowie modelu pojazdu napędzanego i sterowanego reakcją chemiczną, który rywalizował z tego typu konstrukcjami w konkursach rozegranych w Niemczech, Australii i USA, został szczególnie doceniony. Jury przyznało mu nagrodę główną Projekt Roku 2017. W zaciętej rywalizacji Oktanowi kibicowali i wspierali go przedstawiciele Koła Naukowego Fizyków PŁ Kot Schrödingera.

Finałowa gala konkursu oraz wręczenie statuetek i nagród odbyło się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

W kongresie brało udział ponad 200 przedstawicieli kół naukowych z 52 uczelni z 25 ośrodków akademickich. Organizatorami Kongresu IKONA 2017 był Fundusz Pomocy Studentom we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sukces tego udanego wydarzenia sprawił, że planowana jest jego kolejna edycja w grudniu 2018.