Problemy zarządzania w świecie SMART

30-05-2022

W dniach 18-20 maja 2022 roku Instytut Zarządzania Politechniki Łódzkiej zorganizował XI Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Zarządzanie rozwojem organizacji”. Konferencja odbyła się stacjonarnie na Kaszubach w hotelu KISTON, co po długiej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 spotkało się z zadowoleniem uczestników wydarzenia.

 

 

Patronat nad konferencją objął JM Rektor PŁ prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik oraz Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania PAN. W konferencji wzięło udział 123 uczestników z różnych ośrodków akademickich, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz innych uczelni specjalizujących się w naukach o zarządzaniu.

Wśród uczestników było trzech przedstawicieli Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości: prof. dr hab. Szymon Cyfert, prof. dr hab. Wojciech Czakon oraz prof. dr hab. Wojciech Dyduch. Zgłoszonych zostało 49 artykułów (30 w języku polskim i 19 w języku angielskim), z tego 17 tekstów skierowano do Kwartalnika Organizacja i Kierowanie, 13 do Przeglądu Organizacji, 18 do Management Issues, jeden do Energies.  

Otwarcie konferencji Otwarcie konferencji

foto: Sylwia Flaszewska

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Przewodnicząca Rady Programowej prof. dr hab. inż. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, która następnie zaprosiła gości do dyskusji w ramach pierwszego panelu pt. „Zarządzanie w świecie SMART”. Moderatorami dyskusji byli Honorowi Przewodniczący prof. dr hab. Maria Romanowska, dr h.c. oraz prof. dr hab. Stefan Lachiewicz. Prelegenci: prof. dr hab. Szymon Cyfert, prof. dr hab. Wojciech Czakon, prof. dr hab. Wojciech Dyduch, prof. dr hab. Aldona Glińska – Neweś oraz dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH w swoich wypowiedziach podkreślali rosnące znaczenie koncepcji Smart World, wskazali korzyści, jej słabe strony oraz szanse i wyzwania stojące przez menedżerami. Zwrócono uwagę między innymi na dobrostan interesariuszy i społeczeństwa, dehumanizację relacji oraz konieczność wyłapywania słabych sygnałów z otoczenia. Określone zostały także inspiracje dla nauk o zarządzaniu i jakości, które wynikają z koncepcji Smart World.

Panel praktyków Panel praktyków

foto: Małgorzata Gumola-Kardas

Podobnie jak w poprzednich edycjach duże zainteresowanie wzbudził panel praktyków, którego przygotowanie i prowadzenie powierzono prof. dr hab. Ewie Stańczyk-Hugiet oraz dr inż. Iwonie Staniec. Uczestnikami panelu pt. „Praktyka biznesu w świecie SMART” byli: dr hab. Piotr Buła, prof. UEK, członek Rady Nadzorczej Lotniska Balice, mgr inż. Marcin Cichy - Dyrektor Centrum Danych i Analiz Strategicznych Politechniki Łódzkiej, dr Grzegorz Kinelski, członek Zarządu Veolia Energy Contracting Poland oraz mgr Wojciech Pitura, prezes Revas Sp. z o.o. Zaproszeni goście podzielili się swoimi doświadczeniami menedżerskimi z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem w świecie SMART ze szczególnym uwzględnieniem aspektów zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z słuchaczami zostały przedyskutowane kwestie głębokości wymaganych kompetencji cyfrowych, wpływu technologii na przyszłe działania oraz „ciemne” strony rozwoju Smart World. Zwrócono uwagę na powszechną hiperautomatyzację oraz dążenie do wykorzystywania w nauczaniu symulacji, VR, AR, a nawet awatarów.

 

Panel dyskusyjny Niepewność w świecie SMART Panel dyskusyjny Niepewność w świecie SMART

foto: Sylwia Flaszewska

Trzeci i ostatni panel został poświęcony poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Czy globalna niepewność zatrzyma globalizację?”. Jego moderatorzy prof. dr hab. Filip Chybalski wraz z dr hab. Patrycją Klimas, prof. UEW poprosili o zabranie głosu następujących ekspertów: dr hab. Ewę Lechman, prof. PG, prof. dr hab. Beatę Glinkę, dr hab. Milenę Ratajczak-Mrozek, prof. UEP, prof. dr hab. Andrzeja Kaletę, prof. dr hab. Cezarego Suszyńskiego. Główna konkluzja, wynikająca zarówno z wypowiedzi panelistów, jak i z dyskusji z publicznością daje dużą nadzieję na kontynuację procesu globalizacji. Niemniej trzeba się liczyć z tym, że coraz częściej na poziomie wybranych krajów będą stosowane praktyki protekcjonistyczne, chroniące przed importem lub eksportem towarów z i do krajów reprezentujących inny obóz geopolityczny. Obraz przewidywanego dalszego biegu procesu globalizacji pozostaje mocno zamazany ze względu na niepewność, która w wymiarze globalnym występuje obecnie na wysokim poziomie.

W ramach obrad konferencyjnych zorganizowano również trzy sesje plenarne. Pierwszą poświęcono cyfryzacji w organizacjach SMART, kolejną różnym strategiom w organizacjach SMART, zaś ostatnią sesję dedykowano problemom interesariuszy i zasobom w organizacjach SMART.

anonymous... anonymous...

foto: Sylwia Flaszewska

Po burzliwych i interesujących dyskusjach wieczorową porą na uczestników czekały niespodzianki. Komitet organizacyjny przygotował liczne atrakcje nawiązujące do poruszanej problematyki. Każdy otrzymał specjalną maskę by móc stać się choć na chwilę „anonymous”, a projekcja świateł oraz pokaz kuchni molekularnej wprawiły naszych gości w wyjątkowy nastrój.

Podczas uroczystej kolacji wręczono nagrodę i sześć wyróżnień za najlepsze publikacje. W rankingu najwyżej uplasował się artykuł pt. „Sektor kultury w ujęciu koncepcji smart. Kontekst pandemii COVID-19”, autorstwa dr Dagmary Wójcik oraz dr Patrycji Juszczyk. 

Podsumowując, w dotychczasowych jedenastu konferencjach z cyklu „Zarządzanie rozwojem organizacji” wzięło udział ponad 1400 gości, opublikowano ponad 1200 prac oraz zorganizowano ponad 60 sesji plenarnych i paneli dyskusyjnych.

Organizatorzy wydarzenia już dziś zapraszają na kolejną XII edycję konferencji, która odbędzie się w maju 2024 roku.