PŁ na kongresie 3W

14-12-2022

II Kongres 3W zorganizowany w Warszawie przez Bank Gospodarstwa Krajowego służył dyskusji o wodzie, wodorze i węglu, jako trzech zasobach życia. Rozwijająca się idea 3W dotyczy wsparcia i współpracy świata nauki, biznesu oraz administracji, w rozwoju nowoczesnych technologii związanych z wodą, wodorem i węglem, które zrewolucjonizują transformację ekologiczną gospodarki globalnej.

 

 

Kongres był okazją do podsumowań dotychczasowych działań, dyskusji oraz spojrzenia w przyszłość w obszarze zainicjowanej przez BGK koncepcji 3W.

Ważnym dla Politechniki Łódzkiej wydarzeniem było przystąpienie naszej uczelni do Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W zrzeszającego już około 20 uczelni, a także setki przedsiębiorców. List intencyjny podpisał prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht. Tym samym uczelnia wyraziła wolę współpracy w upowszechnianiu idei 3W przez stworzenie przyjaznego ekosystemu. Celem jest wspieranie interdyscyplinarnej wymiany wiedzy, nawiązywanie relacji i uzyskiwanie wsparcia dla projektów, które dotyczą współzależności oraz synergii pomiędzy wodą, wodorem i nowoczesnymi technologiami węglowymi.

Podczas kongresu zaprezentowany został raport „Idea 3W – woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat”, przygotowany na zlecenie BGK przez firmę doradczą EY. Przedstawiono w nim między innymi szacunki dotyczące potencjału Polski w obszarze technologii węglowych oraz szanse dla rozwoju całego rynku 3W. Raport dostępny jest na stronie idea3w.org.

Gościem specjalnym kongresu był Tim Marshall - dziennikarz, ekspert w sprawach geopolityki i autor książki „Więźniowie geografii”. Podsumował on znaczenie idei 3W w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Na tegorocznym kongresie licznie zaprezentowały się polskie firmy, aktywnie współpracujące z BGK przy rozwoju technologii 3W. Przybliżono osiągnięcia naukowców, między innymi prof. Łukasz Kaczmarek mówił o wywodzącej się z Politechniki Łódzkiej spółce Advanced Graphene Products – spin-off PŁ. Interesujące były też wystąpienia mówiące o tzw. Startupach pozytywnego wpływu, które podejmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Podczas licznych dyskusji mówiono o idei 3W jako odpowiedzi na zmiany geopolityczne, potrzebę wzmacniania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i budowania świadomości społecznej w zakresie konsekwencji codziennych wyborów konsumenckich. Podczas kongresu podnoszono również kwestię nieodpowiednich regulacji, które nie nadążają za postępem technologicznym, co stanowi jedną z barier na drodze transformacji w kierunku zeroemisyjności.