Od zera do nieskończoności

31-07-2017

Politechnika Łódzka gości co roku coraz więcej studentów z ukraińskich uczelni. O wrażeniach wywiezionych z Polski pisze opiekunka jednej z grup. Dr Larysa Vasilyeva przyjechała do Łodzi ze studentami Wydziału Nauk Komputerowych Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu imienia W.N. Karazina.

Zawsze gdy przemierzamy świat, poznajemy nowy kraj podziwiając jego krajobraz i zabytki architektury. To co jest jednak szczególnie ważne dla zrozumienia miejsca, do którego przyjechaliśmy, to spotykani ludzie.

Praktykanci z Ukrainy mieli zajęcia w CTI. Praktykanci z Ukrainy mieli zajęcia w CTI.

foto: Mykyta Shcherbinin

Polska powiedziała nam: Witamy serdecznie w osobie srogiego pracownika odprawy celnej po 7-godzinnym męczącym oczekiwaniu w kolejce na granicy ukraińsko-polskiej. Nasze dobre samopoczucie i optymizm spadły do zera. Łódź powitała nas ulewą i przenikliwym wiatrem i wtedy nastrój spadł poniżej zera. Tak było tylko do chwili, gdy zobaczyliśmy promienny uśmiech witającej nas na dworcu Inny Akhtyrskiej z Politechniki Łódzkiej. Nasze negatywne myśli umknęły, a stopień humoru znacznie się podniósł.

Interesująca i profesjonalna prezentacja Politechniki Łódzkiej przeprowadzona przez Sofiię Azovtsevą, utwierdziła nas w przekonaniu, iż nienadaremnie przyjechaliśmy do Łodzi.

Nasze oczekiwania zostały spełnione. Ciekawe warsztaty dr inż. Doroty Kamińskiej poświęcone Design Thinking bardzo spodobały się studentom i były dla nich atrakcyjnym i twórczym spotkaniem. Informacyjne i zachwycające wykłady przeprowadził dla nas mgr inż. Łukasz Wąs oraz pozostali wykładowcy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych oraz Centrum Technologii Informatycznych. Odwiedziliśmy też współpracującą z PŁ firmę Liki Mobile Solutions. Dla przyszłych informatyków było to ciekawe spotkanie, pokazujące jak budować i realizować karierę w branży IT.

Poza merytorycznymi zajęciami mieliśmy także czas na relaks. Wizyta w Muzeum Włókiennictwa wzbogaciła naszą wiedzę na temat historii miasta, które tak gościnnie nas przyjęło. Wycieczka do Krakowa pozwoliła odkryć historię Polski i podziwiać cudowne widoki zabytkowego miasta.

Cały czas pozostawaliśmy pod troskliwą opieką gospodarzy z Politechniki Łódzkiej. Sofiia Azovtseva towarzyszyła nam podczas całego pobytu, pomagała rozwiązywać codzienne problemy, podpowiadała jak spędzić wolny czas. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim organizatorom i kierownictwu Politechniki Łódzkiej za możliwość odbycia tak wartościowych praktyk.