Nowe strefy sportu

28-02-2018

W Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej oddano do użytku pierwszą z trzech ścianek do wspinania, jedną z największych w Polsce. Miłośnicy badmintona też znajdą tu swoje miejsce.

Centrum wspinaczkowe Fiord 

Ściana wspinaczkowa ma 17 metrów wysokości i 30 metrów szerokości. Podzielona jest na dwie części – do wspinaczki na czas oraz prowadzenia.

- Na ściance do prowadzenia proponujemy kilkadziesiąt stanowisk asekuracyjnych – od najłatwiejszych dla całkowitych laików i dzieci, do dróg wspinaczkowych dla zawodników najwyższej światowej rangi – mówi Marcin Maciągiewicz, prezes firmy Suzano, wykonawca oraz operator Centrum Wspinaczkowego Fiord w Zatoce Sportu PŁ. - Ściana do konkurencji wspinaczki na czas będzie zgodna z normami IFSC, czyli międzynarodowej federacji wspinaczki sportowej. Będzie można na niej rozgrywać zawody różnej rangi, nawet mistrzowskiej.

Kolejnym budowanym elementem Fiordu będzie ściana wspinaczkowa o wysokości do 10 metrów. Będzie ona mniej wymagająca, o mniejszych przewieszeniach i łatwiejszych formacjach. – Ta część inwestycji będzie nastawiona bardziej na rekreację, świetnie nadająca się dla początkujących oraz dzieci. To tam odbywać się będą imprezy urodzinowe czy integracyjne. Oczywiście będą tam też mogli trenować zawodnicy, na przykład w razie zajęcia ściany głównej przez zawody lub inne imprezy – tłumaczy Agnieszka Szczepaniec, menedżer Fiordu.

Obok niej znajdzie się absolutna nowość techniczna, czyli ściana wirtualna – Augmented Climbing Wall – pierwsza na świecie interaktywna platforma do gier i zabaw na ścianach wspinaczkowych. Ta aktywna technologia, gdzie na ścianie zapalają się punkty, które należy osiągnąć, wymaga od każdego, od najmłodszych dzieci do ciężko trenujących dorosłych, szybkiej orientacji w sytuacji wspinaczkowej, refleksu, zwinności i siły. Ta część powinna być udostępniona w kwietniu.

Na końcu do użytku oddana zostanie ścianka boulderowa. - To nowa, coraz popularniejsza, dyscyplina wspinaczkowa, polegająca na pokonywaniu krótkich „problemów” wspinaczkowych na niskich, maksymalnie 4-metrowych, ściankach i trawersach bez asekuracji. Na takich niskich ściankach można się świetnie uczyć techniki wspinaczkowej oraz przeprowadzać zawody w tej dyscyplinie - mówi dyrektor Zatoki Sportu PŁ, Witold Nykiel.

Zatoka badmintona

Kolejną, nową strefą sportu jest Zatoka Badmintona, która dysponuje czterema matami. Kort można wynająć na godzinę. Cena to 25 zł dla pracowników i studentów PŁ, członków AZS PŁ, pracowników i uczniów Zespołu Szkół PŁ; członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku PŁ. Pozostali zapłacą 5 zł drożej.