Nowa "Ryza"

09-11-2022

Cześć! Tu Studenckie Koło Naukowe Papierników i Poligrafów „Ryza" działające w Centrum Papiernictwa i Poligrafii na Politechnice Łódzkiej. Kim jesteśmy? Skąd wziął się pomysł na utworzenie koła i skąd pomysł na nazwę?

Mniejsza liczba studentów i pandemia podyktowały potrzebę zmian. Ówczesne dwa koła naukowe (KN Papierników i KN Poligrafów) zostały rozwiązane, a w ich miejsce powstało Koło Naukowe „Ryza”.

Dlaczego Ryza?

Chcieliśmy w jednej nazwie połączyć obie gałęzie przemysłowe związane z naszym kierunkiem. Ryza papieru wydała nam się idealnym rozwiązaniem, ponieważ nawiązuje do ryzy jako wyprodukowanego papieru i takiego, który możemy zadrukować. Logo koła nawiązuje kształtem do papieru, a kolorystyka kojarzy się z barwami CMYK.

W kole działa aktualnie dziesięcioro członków. Spotykamy się co dwa, trzy tygodnie. Mamy także wsparcie naszych opiekunów: dr inż. Agnieszki Wysockiej-Robak oraz dr inż. Aleksandry Erdman.

Członkinie "Ryzy" Członkinie "Ryzy"

foto: arch. koła

Czym się zajmujemy?

KN „Ryza” to dobre miejsce do rozwoju wiedzy i umiejętności w obszarze papierniczo-poligraficznym, a także zdobywania doświadczeń. Oprócz badań prowadzonych w laboratoriach uczestniczymy w wielu wydarzeniach.

Działalność rozpoczęliśmy udziałem w Targach Nauki, Techniki i Sztuki w Manufakturze. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wyjaśnialiśmy, jak i z czego powstaje papier oraz mówiliśmy o technikach jego zadruku. W konkursie „Sukces nakręcają najwięksi” na najlepsze stoisko targowe zajęliśmy trzecie miejsce, pozyskując środki na nasz rozwój. Mieliśmy również okazję dzielić się naszymi zainteresowaniami podczas pikniku „The WOiZ of Polibuda”. Studenci podchodząc do naszego stanowiska mogli zdobyć gadżety za przypasowanie łacińskich nazw drzew do ich polskich odpowiedników. Mieliśmy również prezent dla odwiedzających nasze stoisko w postaci archiwalnych wydań „Świata Druku”.

Podczas tego typu wydarzeń przybliżamy niewtajemniczonym czym się zajmujemy. Pokazujemy pod mikroskopem strukturę różnych mas włóknistych, uczymy jak odróżnić raster od wektora, a nawet pozwalamy zafarbować własną zakładkę do książki przy pomocy farb offsetowych.

Nasze plany

Obecnie badamy właściwości papieru, który jest wykorzystywany do produkcji wodoodpornych plecaków. Zaciekawiło nas, jak to możliwe, żeby papierowy plecak nie przemakał i był tak wytrzymały, dlatego postanowiliśmy to sprawdzić! Razem z pracownikami Centrum Papiernictwa i Poligrafii jesteśmy w trakcie badań, które pozwolą nam lepiej poznać ten papier i jego właściwości, a efekty naszych działań przedstawiliśmy na XX Konferencji PROGRESS 2022.

Zaczynamy także badania nad biodegradowalnymi doniczkami z celulozy. Będą one sprzyjać zmniejszeniu odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe i rolne. W takich doniczkach korzenie mogą przeciskać się przez boki, co sprzyja równomiernemu rozmieszczeniu korzeni. Roślina wraz z doniczką z błonnikiem może bezpośrednio trafić do ziemi i tam rozłożyć się całkowicie, nie tworząc śmieci. Pozwoli to zmniejszyć zużycie plastiku przy wykorzystaniu odpadu, jakim jest makulatura. Jest to bardzo eko friendly rozwiązanie!

Oczywiście zamierzamy dalej rozwijać swoje pasje w zakresie poligrafii i papiernictwa. Planujemy też wizyty w zakładach przemysłowych oraz udział w targach branżowych. Papiernictwo i Poligrafia jest unikatowym i niestandardowym kierunkiem studiów (być może jeszcze nie do końca odkrytym i docenionym). Może dlatego niewiele osób decyduje się na jego studiowanie? Chcemy rozpowszechniać nasz kierunek, a także promować Centrum Papiernictwa i Poligrafii,organizując warsztaty i spotkania dla uczniów szkół średnich.

Jak nas znaleźć?

Można się z nami skontaktować osobiście lub napisać wiadomość na: knpipryza@gmail.com lub na nasze media społecznościowe. Na co dzień można nas znaleźć na Politechnice Łódzkiej w budynku Centrum Papiernictwa i Poligrafii przy ulicy Wólczańskiej 223.