Naukowcy uzyskują środki na innowacyjne badania

08-11-2022

Politechnika Łódzka z sukcesem aplikuje o dofinansowanie projektów z międzynarodowych programów badawczych Komisji Europejskiej. Uczelnia uzyskała ponad 3,5 miliona euro na prace realizowane przez zespoły naukowców z różnych wydziałów. Rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht spotkali się z koordynatorami nowych projektów. Gratulacjom dla naukowców towarzyszyło wręczenie pamiątkowych dyplomów.

 

 

 

W ramach nowej perspektywy budżetowej na lata 2021-2027 Politechnika Łódzka złożyła dotychczas (do 3 listopada 2022 r.) 44 aplikacje. Dofinansowanie uzyskało 10 projektów, a kolejnych 8 czekuje na ocenę. Znakomicie na tle Europy prezentuje się współczynnik sukcesu wniosków składanych przez Politechnikę Łódzką, wynosi on 27,80 proc. i jest znacznie wyższy niż średnia w całej UE określona na poziomie 10,53 proc.

Rektor prof. Jóżwik w rozmowie z dr Aleksandra Ziemińską-Stolarską, obok dr inż. Grzegorz Liśkiewicz i dr inż. Szymon Szufa Rektor prof. Jóżwik w rozmowie z dr Aleksandra Ziemińską-Stolarską, obok dr inż. Grzegorz Liśkiewicz i dr inż. Szymon Szufa

foto: Jacek Szabela

W Programie Horyzont Europa uczelnia zawarła umowy o dofinansowanie dla czterech projektów, w najbliższym czasie zostaną podpisane dwie kolejne. Co ważne, Politechnika Łódzka koordynuje trzy projekty, dwa w programie Horyzont Europa oraz jeden dofinansowany z programu LIFE.

W programie Horyzont Europa zespoły badawcze z Politechniki Łódzkiej zaangażowane są w następujące projekty:

SUSTainable industrial DESIGN of TEXtile structures for composites (SustDesignTex)

koordynowany przez dr hab. inż. Marcina Barburskiego, prof. PŁ z Instytutu Architektury tekstyliów, projekt realizowany jest na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Gratulacje dla koordynatora prof. Volodymira Mosorova Gratulacje dla koordynatora prof. Volodymira Mosorova

foto: Jacek Szabela

BIOmass Valorisation via Superheated Steam Torrefaction, Pyrolisis, Gasification Amplified by Multidisciplinary Researchers TRAINining for Multiple Energy and Products’ Added VALUEs

koordynowany przez dr. inż. Szymona Szufę z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Digitally-enabled FLEXible Industries for reliable energy grids under high penetration of Variable Renewable Energy Sources (VRES) (FLEXIndustries)

koordynowany w PŁ przez dr. hab. inż. Grzegorza Liśkiewicza z Instytutu Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym.

Photonics on Germanium – New Industrial Consortium

koordynowany w PŁ przez prof. Tomasza Czyszanowskiego z Instytutu Fizyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i  Matematyki Stosowanej.

Tytuły dwóch projektów koordynowanych przez prof. Krzysztofa Jóźwika oraz dr Aleksandrę Ziemińską-Stolarską ze względu na proces podpisywania umowy z Komisją Europejską nie mogą być podane do wiadomości publicznej.

W programie LIFE realizowany jest project

Complex Awareness Raising and behaviour Change for Mercury-Free City Environment

koordynowany przez prof. Volodymira Mosorova z Instytutu Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

Zaangażowanie w międzynarodowe projekty badawcze przynosi szereg korzyści i możliwości współpracy, a także udział w tworzeniu gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach.

Serdecznie gratulujemy koordynatorom projektów.