Mój świat to świat muzyki poważnej

06-02-2018

Pierwsze Forum Kultury w nowym roku było nie lada atrakcją dla wielbicieli muzyki i pasjonatów historii. Gościliśmy Krzesimira Dębskiego, słynnego kompozytora muzyki filmowej, klasycznej i jazzowej, dyrygenta oraz skrzypka.

Początki kariery naszego Gościa związane są z Festiwalem Awangardy Rockowej w Kaliszu w 1973 roku oraz z wrocławskim festiwalem Jazz nad Odrą, gdzie rozpoczął na większą skalę przygodę z muzyką jazzową. Na początku lat 80. XX wieku został liderem zespołu String Connection, z którym koncertował w Europie oraz Ameryce Północnej. Współpracował również z takimi gwiazdami estrady jak José Carreras czy Nigel Kennedy.

Muzyczny kunszt Krzesimira Dębskiego znany jest większości słuchaczy z popularnych produkcji filmowych takich jak Kingsajz, Mów mi Rockefeller, Ogniem i mieczem, Złotopolscy, czy Na Wspólnej. Zgromadzeni widzowie mogli posłuchać słynnego przeboju Diamentowy kolczyk w wykonaniu Anny Jurksztowicz, koncertu na trzy klarnety oraz Pieśni Heleny z filmu Ogniem i Mieczem.

Znaczna część spotkania upłynęła na refleksji Gościa nad losami ziemi wołyńskiej, przede wszystkim rodzinnego Kisielina i polsko-ukraińskich uwarunkowań historycznych. Zbrodnia wołyńska, która dotknęła najbliższych kompozytora, stała się przesłanką do powstania dwóch książek: Nic nie jest w porządku oraz Było sobie miasteczko, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród gości Forum.