Mistrz skyrunningu

08-11-2022

Prof. Jacek Jachymski z Instytutu Matematyki jest naukowcem światowej sławy, wymienionym na liście 2 proc. najczęściej cytowanych badaczy. Nie wszyscy jednak wiedzą o jego sukcesach osiąganych w ekstremalnych sportach.

Skyrunning to biegi wysokogórskie także z elementami wspinaczki, z odcinkami powyżej 2000 m n.p.m.

Prof. Jacek Jachymski wziął udział w X Mistrzostwach Polski w Skyrunningu, zdobywając tytuł mistrza Polski w kategorii M60. Trasę liczącą 32 km, z sumą przewyższeń 2218 m pokonał w 5 godz. i 28 min.

Więcej o tych zawodach na stronie.

Porf. Jachymski na 80 kilometrze alpejskiej trasy Na 80 kilometrze alpejskiej trasy

Dwa tygodnie później prof. Jachymski ukończył ekstremalny bieg wysokogórski w Alpach Szwajcarskich, Eiger Ultra Trail E250, biegnący odcinakami powyżej 2800 m, a suma przewyższeń na dystansie 250 km wynosiła 18000 m.

Jak obrazuje to prof. Jachymski -   Aby to sobie lepiej uzmysłowić: na każdym kilometrze trasy trzeba było średnio wejść na 27. piętro. Łącznie pokonałem więc ponad 6500 pięter.

Trasa była nieoznakowana, co wymagało używania nawigacji. Ze względów bezpieczeństwa można było startować tylko w zespołach, dwu- lub trzyosobowych. Dwuosobowy zespół prof. Jachymskiego pokonał trasę w 92 godz. i 16 min., przebywając w wyniku kilku pobłądzeń 260 zamiast 250 km. Dało to 36. miejsce na 51 startujących zespołów. Prof. Jachymski był najstarszą osobą wśród tych, które ukończyły bieg. W czasie zawodów spał łącznie niewiele ponad dwie i pół godziny oraz spalił 36000 kcal.