Miasto Łódź przystępuje do Łódzkiego Klastra Fala Energii

14-02-2023

Miasto Łódź oficjalnie wstąpiło w poczet członków Łódzkiego Klastra Fala Energii. Umowę podpisali 14 lutego 2023 roku w rektoracie Politechniki Łódzkiej przedstawiciele Komitetu Klastra: prof. Krzysztof Jóźwik – rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Sławomir Wiak – przewodniczący Rady Klastra oraz Anna Kędziora-Szwagrzak – prezes Zarządu Veolia Energia Łódź S.A. i Adrian Sienicki - członek Zarządu, a ze strony Miasta Łódź sygnatariuszem umowy był wiceprezydent Adam Pustelnik.

 

 

W 2019 roku Politechnika Łódzka wraz z Veolią Energią Łódź oraz Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk i Aquaparkiem Łódź powołały Łódzki Klaster Fala Energii. Do głównych kierunków działalności Klastra należą m.in. współpraca nad rozwojem efektywności energetycznej w zakresie dystrybucji wytworzonej energii i ciepła, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, angażowanie się w projekty związane z ograniczaniem niskiej emisji oraz rozwój energetyki rozproszonej, a także wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie postaw proekologicznych.  

Współpraca instytucji naukowych i badawczo-rozwojowych z firmami stwarza możliwość skutecznej komercjalizacji projektów i przedsięwzięć badawczych i naukowych o potencjale rynkowym oraz ich wdrażania przez potencjalnych wykonawców. 

Dla Łódzkiego Klastra Fala Energii wyjątkowym momentem jest przystąpienie Miasta Łódź do grona jego członków. Współpraca lokalnych podmiotów – zarówno publicznych, jak i prywatnych, pozwoli na zbudowanie w ramach Klastra przestrzeni dla projektów wykorzystujących lokalne zasoby energetyczne, w tym wykorzystanie potencjału i reagowanie na potrzeby w skali całego miasta. Pozwoli to poprawić efektywność zarządzania energią i ciepłem systemowym w mieście.

Przystąpienie do Klastra Miasta Łódź, które posiada w swoich zasobach m.in. szereg budynków komunalnych, zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy szpitale – daje ogromne szanse na wdrożenie w szerszej skali innowacji zmniejszających wpływu kryzys energetycznego na codzienną działalność i na poprawę efektywności energetycznej zarządzanych obiektów, urządzeń i instalacji. Stwarza to również większe możliwości zabezpieczenia potrzeb energetycznych Łodzi i wykorzystania innowacyjnych źródeł energii w tym OZE. To również ważny impuls dla działalności edukacyjnej i informowania społeczeństwa o tym, jak ważne jest z jednej strony zróżnicowanie źródeł energii, a z drugiej - poprawa lokalnego środowiska naturalnego, w tym jakości powietrza.

www.falaenergii.pl