Merowie ze świata spotkali się w PŁ

20-09-2017

Drugi dzień V Forum Miast Partnerskich Łodzi otworzyli wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski oraz rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak.

 

Kolejna już edycja Forum odbyła się w dniach 17-19 września 2017 roku i przyciągnęła przedstawicieli aż ośmiu miast partnerskich Łodzi – Szegedu (Węgry), Chemnitz i Stuttgartu (Niemcy), Tampere (Finlandia), Lwowa i Odessy (Ukraina), Mińska (Białoruś), a także Tianjinu i Kantonu (Chiny). Gospodarzem drugiego dnia Forum było Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. IFE doskonale wpisało się w temat przewodni seminarium, czyli zarządzanie centrami miast w aspekcie renowacji zabytków oraz zrównoważonego rozwoju: gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Siedziba IFE jest znakomitym przykładem niezwykle udanej rewitalizacji budynku poprzemysłowego, co podkreślił rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak podczas swojego przemówienia. Wspomniał on również, że w tym roku przypada 25. rocznica istnienia Centrum Kształcenia Międzynarodowego, które od 1 lipca br. stało się częścią większej jednostki – Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ z siedzibą przy ul. Żwirki 36. - Powołałem do życia CWM, ponieważ internacjonalizacja to to dziś największe wyzwanie dla nas wszystkich - podkreślił rektor Wiak.

Podczas całodziennego seminarium, zorganizowanego przez Biuro Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi, zaprezentowane zostały działania w zakresie rewitalizacji łódzkich kwartałów śródmiejskich oraz rozwoju przemysłów kreatywnych. Swoimi doświadczeniami na niwie rewitalizacji i modernizacji podzieliły się także zaproszone delegacje zagraniczne. Po zakończeniu wizyty w Politechnice Łódzkiej, merowie udali się do Parku im. Moniuszki w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, gdzie odsłonili tabliczki z nazwami swoich miast. Stanowiło to szczególny gest poparcia dla starań Łodzi o organizację Międzynarodowej Wystawy Expo 2022, poświęconej tematyce rewitalizacji, pod hasłem „City Re: Invented”. Wszystko to na chwilę przed ostatecznym głosowaniem, które odbędzie się w listopadzie br. w Paryżu.

Obecnie Łódź ma 20 miast partnerskich. Forum Miast Partnerskich Łodzi od kilku lat stanowi płaszczyznę do rozmów w gronie zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą metropolii. . Kontakty z nimi są stanowią źródło inspiracji, są również doskonałą okazją dla promocji dobrych praktyk naszego miasta, jego rozwoju i strategicznych działań.