Kwietniowo i… operowo

27-04-2023

Już po raz kolejny w tym roku, Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej gościła spotkania z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury”. Tym razem na scenie pojawiła się Danuta Dudzińska - sopranistka przez wiele lat współpracująca z Teatrem Wielkim w Łodzi.

 

 

Choć pierwsze doświadczenia muzyczne artystki związane były z poezją śpiewaną, swoją drogę zawodową Danuta Dudzińska na stałe związała z operą. Bogaty repertuar śpiewaczki obejmuje kilkadziesiąt głównych partii sopranowych, m.in. w tak znanych spektaklach jak Wesele Figara Mozarta, Madame Butterly, Cyganeria czy Tosca Pucciniego. Sopranistka, wcielając się w kolejne sceniczne role, duży nacisk kładzie na ich warstwę aktorską oraz jak najbardziej prawdziwe oddanie emocji odgrywanych postaci.

Danuta Dudzińska z powodzeniem realizuje się także w roli pedagoga. Z jej wieloletniego doświadczenia korzystają studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Artystka prowadzi tam klasę śpiewu solowego w Katedrze Wokalistyki Wydziału Sztuk Scenicznych.

W czasie czwartkowego spotkania nie zabrakło licznych materiałów audio-wideo i zdjęć. Zgromadzeni na sali goście mogli podziwiać różne etapy kariery śpiewaczki, od młodzieńczych początków aż po ostatnie nagrania studyjne.